200 verzus 150 eur. Avizované radikálne zvyšovanie prídavkov na deti ako cesta z demografickej pasce a záchrana krajiny. S návrhmi prichádzajú síce vládne a koaličné strany, no separátne. Oľano a vlastne Igor Matovič a liberáli Richarda Sulíka. Ak prvý počíta rovno so zdražovaním spotreby – a teda zvyšovaním DPH, druhí hovoria, že sa to dá vykryť z peňaní Únie. A pri podpore pôrodnosti hovoria rovno aj o väčšej prístupnosti predškolských zariadení.

 

Tak či tak, svojho času prorodinne založené Slovensko starne a v regióne nie je osamelé. Paradoxne vyspelé štáty Európy sú na tom s pôrodnosťou lepšie. Francúzsko, Veľká Británia, Švédsko…Čo robia inak? A čo môžeme robiť my?

 

Téma pre Martina Kahanca zo Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce.

 

„Na zvyšovanie pôrodnosti máme efektívnejšie nástroje ako detské prídavky“, tvrdí. Uvádza pritom mix opatrení, medzi ktorými nesmie chýbať dostatok miest v jasliach a škôlkach. A rovnako flexibilné možnosti práce pre rodičov, aby mohli skĺbiť prácu so svojimi rodičovskými povinnosťami.

 

Slovensko si však demograficky nepomôže bez riadenej imigrácie. Poukazujú na to aj vedecké štúdie. „Musíme súťažiť o talenty zo zahraničia“ – to je riadená imigrácia podľa Martina Kahanca. Pomôcť jej má tiež skvalitnenie nášho školstva a pracovného trhu. „Aby sa tu chceli vracať tisíce mladých Slovákov po absolvovaní zahraničných univerzít“, dodáva riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce.

 

Moderuje Jaroslav Barborák.