Reumatoidná artritída je zápalová autoimúnna choroba, ktorá postihuje synoviálne kĺby ale aj spojivo vnútorných orgánov. Ako každá reumatická choroba má svoj typický klinický obraz a tým je symetrické postihnutie malých kĺbov na rukách a na nohách. Samozrejme popri tom môžu byť postihnuté aj stredne veľké a veľké kĺby – zápästia, lakte, ramená, členky, kolená i bedrové kĺby.
Súčasťou chorobného obrazu môže byť aj postihnutie vnútorných orgánov – pľúc, srdca, ciev, kože a periférnych nervov. Choroba postihuje obvykle pacientov v strednom veku, asi 3x častejšie ženy ako mužov. Môže sa však vyskytnúť u mladších aj starších pacientov. Zápal kĺbov spôsobuje bolesť, opuch a pohybové obmedzenie. Ďalším typickým znakom aktívnej choroby je ranná stuhlosť, kedy pacient po zobudení sa nevie rozhýbať, pričom tento stav môže trvať aj niekoľko hodín.
Pretrvávajúci kĺbový zápal spôsobuje deštrukciu postihnutých tkanív a vedie ku vzniku deformít či ankylózy – trvalého znehybnenia kĺbu. Preto rozpoznanie choroby a včasné zavedenie liečby sú kľúčom k úspechu v starostlivosti o pacienta s reumatoidnou artritídou.
O reumatoidnej artritíde, sprevádzajúcich chorobách a jej liečbe sa v dnešnom podcaste budeme rozprávať s pánom profesorom Ivanom Rybárom, PhD. z Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch.
Kompletný prepis podcastu nájdete v tomto linku pod záložkou transkript podcastu: https://www.podcastzdravie.sk/podcast/17/epizoda/1266