„Ruskí oligarchovia neveria svojmu vlastnému zriadeniu. Majú pocit, že čo je doma, to sa počíta. Takže sa snažia vyviesť bohatstvo do krajiny, kde sa cítia bezpečne, kde o neho nemôžu prísť. Kde je stabilná demokracia, ale sú tam menšie kurzové výkyvy.
Hodnota nehnuteľností v Londýne je stabilná, stále rastie. Je tam veľmi dobré vzdelanie pre ich deti a majú tam svoju bublinu. Londýn sa vlastne vyvinul ako bublina, kde sa bohatí stretávajú medzi sebou,“ hovorí advokát Taylor Wessing Andrej Leontiev o dôvodoch, prečo toľko bohatých Rusov má svoje majetky práve v Londýne.
„Myslím, že sa to bude meniť. Vždy musí prísť impulz, ktorý nakopne politikov, aby veci začali robiť poriadne. Videli sme, čo urobil 11. september v boji proti terorizmu, ja si myslím, že invázia na Ukrajine urobí niečo podobné pri skúmaní pôvodu peňazí.
Dnes Británia nevie, kto vlastní krásne paláce v Kensingtone, lebo ich vlastnia schránky z Karibiku. A nevie ani to, komu má zhabať majetky zo sankčného zoznamu, lebo netuší, ktoré vily patria ruským oligarchom,“ dodáva Leontiev.
Ako sa zabavujú jachty? Ako sa vykonávajú sankcie v EÚ a ako na Slovensku? Čo najviac zabolí ruských oligarchov? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s advokátom Taylor Wessing Andrejom Leontievom.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.