„Španieli už teraz platia na domácnosti prudko zvýšené ceny energií. To, aké mechanizmy sa použijú v každej krajine, závisí od toho ako to má nastavené. U nás táto situácia nebude ani zďaleka taká dramatická ako v týchto krajinách vďaka systému regulácie.
Nárast v Česku bude násobne väčší ako u nás. Takže tá pomoc nie je nutná plošne, ale čo sa týka sociálne slabých odberateľov, to má byť otázkou sociálnej politiky a toto musí každá zodpovedná vláda sledovať, ale tá pomoc musí byť cielená,“ hovorí analytik Karel Hirman o cenách energií a o tom, či by mala vláda pomôcť podnikateľom.
„Plynová kríza už je. Síce nie je dramatická, ale je. V európskych zásobníkoch je menej plynu ako po minulé roky, ale ten objem je dostatočný. Európsky obchodníci si plyn naskladnili. Jedným z hlavných vinníkoch toho, že máme menej plynu, je Gazprom. Lebo ten svoje zásobníky v Európe nezapĺňa. A to je systémový problém, ktorý sa bude musieť na úrovni EÚ, ak ten plyn má byť dôveryhodný.
Argument Rusov je neudržateľný. Situácia, ktorá je teraz, je zo strany Gazpromu a Ruska dosť jemne povedané nešťastná. A spôsobí to, že Gazprom môže mať najbližšie roky veľký problém s tým, či bude dôveryhodným partnerom,“ dodáva Hirman.
Prečo je v Európe eneregtická kríza? Mala by vláda pomôcť podnikateľom alebo domácnostiam? A čaká nás plynová kríza? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s energetickým analytikom Karelom Hirmanom.
–
Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.