"Nedá sa to porovnať s tým, aké to bolo počas komunizmu. Vzoprieť sa vtedy, akýmkoľvek spôsobom, znamenalo koniec kariéry či ohrozenie rodiny. Dnes to v skutočnosti nestojí toľko veľa. Myslím si, že za 34 rokov sa nazbieralo dosť skúseností na to, aby sme konanie v súlade s hodnotami a základnými princípmi inštitúcií považovali za správne. Očakávam, že len tak ľahko ustupovať všetci nebudú," hovorí diplomat, spisovateľ, sociológ a osobnosť novembra 89, Martin Bútora.
"Aj keď to v tejto chvíli ešte nie je mečiarizmus, nie je to ohrozenie kľúčových pilierov demokracie. Považujem za dôležité, aby hneď pri prvých pokusoch sa voči tomu ľudia postavili. Rozdiel medzi obdobím v 1998 a teraz je, že na Slovensku je hustá sieť rozmanitých aktérov, ktorí sú schopní sa proti tomu postaviť. Tá sieť je rozvinutejšia, pestrejšia a mení kvalitu života. Musia si uvedomiť čo sa deje, musia sa dať dokopy a musia sa prelínať. Musia od začiatku dávať najavo, že voľby boli slobodné, demokratické a tí, čo zvíťazili, majú právo vládnuť. Len ide o to, akým spôsobom," dodáva Bútora.
Ako sa pozerá na demokraciu 34 rokov po Nežnej revolúcii? V čom zaostávame a čo je naopak úspech Slovenska? Je vlastenec? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s osobnosťou Novembra 89 Martinom Bútorom.
Newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej: https://komentare.sme.sk/t/9122/zkh-pise
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH