„Vznikla tu kultúra, podľa ktorej je normálne zastrašovať svojich názorových oponentov a šíriť nepravdy a dezinformácie o niekom preto, aby som získal nejaké politické body. To je neprípustné. 

V 21. storočí čelíme viacerým krízam, klimatická kríza, covid, alebo geopolitická kríza. A vedci a odborníci by sa mali k týmto témam slobodne vyjadrovať, aby mohli ovplyvňovať rozhodnutia ľudí, ktorí s tým vedia niečo urobiť,“ hovorí lekár infektológ Peter Sabaka, ktorý sa stal počas pandémie terčom extrémistov a antivaxerov a bráni sa teraz proti klamstvám na súde. 

„Zdravotníci sú unavení, vyčerpaní. Chronická únava a chronický stres, jeho dopad cítime stále. S tým, že cez pandémiu aj klesol počet zdravotníkov, najmä sestier. Niektorí šli do dôchodku, niektorí odišli z nemocníc do neštátnych ambulancií. 

Máme menej personálu než pred pandémiu, a to, že nedochádza k zvyšovaniu platov, tomu neprospieva. S krajín V4 sme na tom momentálne najhoršie a nevidíme ani, že by sa o prácu veľmi uchádzali zdravotníci z Ukrajiny,“ opisuje situáciu s personálom v nemocniciach lekár Sabaka. 

Oplatí sa bojovať proti extrémistom na súdoch? Ešte ho práca lekára neomrzela? Ako veľmi sú lekári a sestry unavení? A hrozí pandémia opičích kiahní? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s lekárom a infektológom Petrom Sabakom. 

Newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej: https://komentare.sme.sk/t/9122/zkh-pise

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.