„Kým sa pandémia začala, boli sme najhorší. Na každých 100 000 našich obyvateľov, zomrie o 100 ľudí na onkologické ochorenie viac, ako je priemer v Európskej únii. To je hrozivé a smutné,“ hovorí Onkológ Štefan Korec o rebríčku, ktorý Slovensko vedie.
„Pre pandémiu poklesol počet skríningov približne o 30 percent. Sme horší v životospráve, v skríningu, vo včasnej diagnostike a sme výrazne horší v dostupnosti modernej liečby. Je to celý komplex, vo všetkom zaostávame, a keď sa to sčíta, máme tento výsledok,“ pridáva dôvody, prečo sme na tom s onkologickými, ale aj inými, ochoreniami tak zle.
„Toto je niečo, čo by nemalo existovať. Buď sa pacient kvalifikuje na danú liečbu a má ju dostať, alebo nemá. A prečo výnimka? Pretože pacientka má modré a oči a druhý fajčí kvalitný tabak? Výnimky musia zmiznúť,” hovorí Korec o nedostupnosti drahých liekov onkologické ochorenia, ktoré si mnohí pacienti financujú sami a vyhlasujú zbierky a dodáva, že “všetky lieky, ktoré sú schválené EÚ, sú u nás dostupné, len to nemá kto zaplatiť. Hovoríme o sume približne štyri až päť tisíc na jednomesačnú liečbu.“
„Ja tomu hovorím, že to je hyenizmus a s každým z nich sa rád stretnem, ale len v prítomnosti prokurátora, aby po našom rozhovore ten človek išiel do basy. Je to strašný hyenizmus, tam nie je zmilovania,“ vraví Korec o alternatívnych doplnkoch výživy z Facebooku.
Prečo chodí na preventívne prehliadky výrazne menej mužov ako žien? V čom by sme sa mali zlepšiť? Prečo nestačí brať lieky, ale treba zmeniť aj životosprávu? A koľko pacientov vyhľadáva alternatívnu liečbu? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s onkológom Štefanom Korecom.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.