"Napríklad včera, muž s tromi chlapcami od 14 do 17 rokov. Rozprávali mi, ako ich v Grécku bili, ako chceli ísť cez Bulharské hory, ale nedokázali ich prekonať. Boli príliš vysoké. Išli cez Macedónsko a Srbsko, kde sa schovávali v lesoch. Ten štrnásťročný chlapec mi hovoril, že týždeň nejedol. Boli hrozne hladní a schudnutí. Pili vodu z jazera, kde bolo veľa žiab, pili tak, že si natiahli tričko cez tvár," hovorí psychologička Marta Marošová o práci s utečencami, ktorí sú na Slovensku.

"Určite to zanechá trvalé následky. Reakcia na stres, ktorý sa im udial vo vojnových oblastiach je útek. Utekajú, sú aktivizovaní, popritom si zažívajú hrozné veci. Ale stále hovoria, že aj tá bitka je nič, oproti tomu čo zažívali v domovine. Potrebujú sa dostať do bezpečia. A keď prídu k nám, tak to na nich doľahne. Únava, stres, úzkosti, strachy. Zažívajú traumatické udalosti," hovorí Marošová o psychickom stave ľudí, ktorí utekajú zo Sýrie, Afganistanu, či Kurdistanu.

Ako vyzerá takáto psychologická pomoc v teréne? S akými príbehmi prichádzajú utečenci? Ako sa k nim správa polícia? A podporujú zlé nálady nenávistnými rečami politici? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s psychologičkou z IPčka, Martou Marošovou.

Newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://komentare.sme.sk/t/9122/zkh-pise⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SME.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Odoberajte aj denný newsletter ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SME.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ s najdôležitejšími správami na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/suhrnsme⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH