„Nedá sa všetko večne robiť zadarmo a dobrovoľníci nám tu budú padať na hubu. Štát je v tomto pomalší, dlho mu to trvá, ale je to preto, že je zavalený a nevie to rýchlo riešiť. Teraz sa to vylepšilo, cez víkend sme si dohodli pravidlá fungovania. V tejto chvíli si preto myslím, že už by sa to malo zlepšiť,“ hovorí predseda Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček o chaose s utečencami na hraniciach.
„U nás sa napríklad stalo, že mi volal pán, ktorý má vo svojej ubytovni Ukrajincov. Mali tam zdravotnú sestru, ponúkli jej prácu. Keď prišla do nemocnice a ponúkli jej 850 alebo 900 eur v hrubom, povedala, že za také peniaze robiť nebude a odišla preč. Aj toto bude otázka, že akí sú to ľudia a ako budú chcieť byť zaplatení,“ dodáva Rybníček.
Čo by potrebovali samosprávy od štátu? Ako bude vyzerať príspevok na ubytovanie utečencov? A kde budú bývať utečenci z Ukrajiny dlhodobo, ak sa tu rozhodnú zostať? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedom Únie miest Slovenska Richardom Rybníčkom.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.