"Pri kritickom myslení treba potlačiť ego, ktoré nám bráni priznať si chybu. Uvedomiť si, že to robím pre seba. Keď opravím vlastnú chybu, robím to pre svoj prospech. A tým pádom si to musím vedieť priznať. A byť otvorený myšlienke, že aj ja sa môžem mýliť. Je veľa ľudí, ktorí hovoria ako všetko funguje, dopadne to inak, a ani to s nimi nepohne. Toto by sme si na sebe mali všímať. A keď je človek kritický k sebe, môže začať byť kritický aj k druhým," hovorí teoretický fyzik Samuel "Vedátor" Kováčik.

"Ľudia, ktorí spolu nesúhlasia, sa v poslednej dobe prestali rozprávať. V minulosti si ľudia vedeli zanadávať, a išlo sa ďalej. Mám pocit, že od vakcín sa rodiny prestali spolu rozprávať," dodáva Kováčik.

Ako si trénovať kritické myslenie? Ako v deťoch budovať zvedavosť a záujem o vedu? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s teoretickým fyzikom Samuelom Vedátorom Kováčikom.

Newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://komentare.sme.sk/t/9122/zkh-pise⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 

 – 

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SME.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 

– 

Odoberajte aj denný newsletter ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SME.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ s najdôležitejšími správami na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/suhrnsme⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH