V lete je jedna téma, ktorú riešime úplne všetci: potenie.

Automaticky siahame najskôr po dezodorantoch a antiperspirantoch. V roku 2024 globálny trh s týmito produktmi dosiahol hodnotu takmer 27 dolárov a tento rok sa očakáva rast na 28,4 miliardy. Ale kozmetika niektorým ľuďom nemusí stačiť.

Približne 385 miliónov ľudí trpí hyperhidrózou – nadmerným potením, ktoré presahuje bežnú reguláciu teploty a často vyžaduje odborný prístup.

V novej epizóde Rutiny sa moderátorka Tímea Krauszová rozpráva s kožnou lekárkou Zuzanou Bukovinskou. Vysvetľuje, aký je rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom, ako aj to, že pot samotný nemá žiaden pach. Nepríjemný zápach v skutočnosti spôsobujú baktérie na koži, aj preto sa niektoré rady na sociálnych sieťach zameriavajú na antibakteriálne mydlá.

Tie však nie sú dobrým riešením potenia a ani zápachu.

Okrem toho sa dozvieš, ktoré jedlá môžu telesný zápach zhoršovať, čo pomáha pri šúchaní stehien a ako to je s kontroverzným hliníkom v antiperspirantoch.

Táto epizóda Rutiny má aj exkluzívnu predĺženú verziu dostupnú iba v aplikácii Toldo, v ktorej sme hovorili o aplikácii botulotoxínu na redukciu potenia. Toto málo invazívne riešenie dokáže pot úplne zablokovať, a to nielen v podpazuší, ale aj na dlaniach či chodidlách.

Chceš vedieť, ako to funguje? Vypočuj si celú epizódu v aplikácii Toldo, stačí, ak podporíš podcast Rutina na tomto linku.

Súvisiace epizódy:

Ktorá metóda depilácie je najlepšia a ako sa efektívne zbaviť zarastujúcich chĺpkov?

Strie: ktoré produkty a techniky podľa vedy fungujú na prevenciu a dá sa vôbec strií zbaviť nadobro?

Ak nám chcete napísať, ozvite sa nám na mail [email protected]

_

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Ďakujeme, že počúvate podcast Rutina.

See omnystudio.com/listener for privacy information.