Narodila sa v Košiciach, no vyrástla v Jemene. Počúva Billy Barman, sleduje seriál How I Met Your Mother, nechutí jej slovenská ryža a v hidžábe cíti väčší rešpekt a slobodu. V živote mladej talentovanej Salmy sa miešajú jemenské aj slovenské korene.
Vypočujte si, aké je pre Salmu žiť samostatne od osemnástich rokov, prečo je podľa nej viera medzi bohom a ženou, ako rozumie slobode a zodpovednosti a aké rozdiely a podobnosti vníma medzi kultúrou na Slovensku a v Jemene.
Postavenie ženy v arabských krajinách, čo znamená šatka v islame a čo hovorí Korán o ženách či rodine a aké vplyvy na ich postavenie majú kultúrne identity vysvetlí PhDr. Eva Al Absiová z katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave.
V rozhovore zaznie:
- prečo si mladé dievča dobrovoľne vyberie nosiť hidžáb
- znamená zahaľovanie vlasov, že je žena lepšia moslimka?
- aká je kultúra a život v Jemene
- aké je modliť sa päťkrát denne pre stredoškoláčku na Slovensku
- akú úlohu majú rodičia vo výbere partnera pre dcéru
- čo hovorí Korán o postavení žien
- čo je hidžáb a aká je jeho úloha
- kto môže vidieť vlasy ženy v islame
- kedy a prečo sa moslimky zahaľujú
O podcaste Ako šafránu:
Skvelá kuchárka, čerstvá šoférka a večná zabávačka svojho okolia alebo len utečenka z Afganistanu? Dobrovoľník v COVID testovacom centre, ktorý hovorí siedmimi jazykmi alebo len ďalší moslim?
Prečo máme tendenciu identity niektorých ľudí redukovať na jedinú charakteristiku – ich vierovyznanie? Spoznajte skutočné identity moslimov a moslimiek, ich životy, radosti aj starosti, ktoré vám ukážu kto sú títo ľudia za svojím vierovyznaním.
Ako šafránu je podcastová miniséria, ktorú prináša OZ Mareena s cieľom priblížiť denný, obyčajný život moslimov a moslimiek na Slovensku, o ktorých verejnosť vie len veľmi málo, napriek tomu, že o Islame je počuť veľmi veľa. Cieľom podcastu je odkryť podobnosti a paralely, ktoré spájajú mytizovanú náboženskú skupinu s väčšinovou spoločnosťou na Slovensku.
Moslimovia sú považovaní za ‘iných’, za tých, ktorí sú nepoznaní a môžu byť pre Slovensko ohrozením. Mareena preto prináša moslimov a moslimky z iného pohľadu – z pohľadu, v ktorom sú rovnakí ako všetci ostatní a prežívajú tie isté situácie, strach aj radosti ako ktorýkoľvek iný Slovák či Slovenka.
Bojovať s tak komplexným problémom ako islamofóbia je pre jednotlivca takmer nemožné. Mareena však verí, že vzájomné spoznávanie sa moslimských a nemoslimských komunít môže výrazne pomôcť budovaniu pozitívnejších vzťahov a znižovaniu predsudkov v spoločnosti.
Spoznajte preto Hamida, Salmu, Kamila, Barboru a mnohých ďalších takých, akí sú – vtipní, silní, vzdelaní ľudia, pre ktorých sa Slovensko stalo domovom.
V spoločnosti, v ktorej sa diskurz o moslimoch a moslimkách často tvorí bez nich, sa podcast Ako šafránu snaží ponúknuť priestor týmto ľuďom, aby svojím hlasom mohli prispieť k budovaniu pozitívnejších naratívov o svojom náboženstve na Slovensku.
Podcastovú sériu Ako šafránu vytvorilo OZ Mareena a podcastová producentka Katarína Urban Richterová.
Vypočujte si podcast Ako šafránu a hľadajte s Mareenou podobnosti, nie rozdiely.
Podcast Ako šafránu je súčasťou podcastového feedu SME výber, v ktorom denník SME odporúča zaujímavé slovenské podcasty a podcastové minisérie. Ak chcete, aby aj váš podcast bol súčasťou SME výber, ozvite sa nám na vyberpodcast@petitpress.sk.
See omnystudio.com/listener for privacy information.