Jeho závislosť je káva, obľúbená kniha “Smrť sa volá Engelchen” od Ladislava Mňačka, pesnička, ktorú nevie prestať počúvať je “Po schodoch” od Richarda Mullera a na Univerzite Komenského študuje Slovakistické štúdiá. Povedali by ste, že tento mladý muž nepochádza zo Slovenska?

Na Slovensko prišiel na študijný pobyt ako budúci právnik, no situácia v jeho rodnej krajine ho prinútila zostať a požiadať o azyl. Vypočujte si príbeh Kamila, ktorého život sa po neúspešnom puči v Turecku v roku 2016 ocitol v nebezpečenstve a nový domov našiel na Slovensku.

Základné princípy a piliere islamu v druhej epizóde podcastu “Ako šafránu” predstaví politológ Jozef Lenč z katedry filozofie Univerzity Cyrila a Metoda.

V rozhovore zaznie:

  • prečo si Kamil vybral anonymitu
  • aké podobnosti nachádza medzi Slovenskom a Tureckom
  • ako sa Kamil musel so životom popasovať už v mladom veku, no radosť a zvedavosť ho neopustili
  • prečo o sebe tvrdí, že je obyčajný muslim, ktorý chce žiť obyčajný život
  • aké sú pre mladého muža z Turecka Slovakistické štúdiá
  • prečo vníma harmóniu medzi rôznymi náboženstvami
  • čo je Islam a kto sú hlavné postavy
  • aké sú piliere Islamu
  • ako prebiehajú modlitby
  • akú úlohu v islame zohráva štedrosť

O podcaste Ako šafránu:

Skvelá kuchárka, čerstvá šoférka a večná zabávačka svojho okolia alebo len utečenka z Afganistanu? Dobrovoľník v COVID testovacom centre, ktorý hovorí siedmimi jazykmi alebo len ďalší moslim?

Prečo máme tendenciu identity niektorých ľudí redukovať na jedinú charakteristiku – ich vierovyznanie? Spoznajte skutočné identity moslimov a moslimiek, ich životy, radosti aj starosti, ktoré vám ukážu kto sú títo ľudia za svojím vierovyznaním.

Ako šafránu je podcastová miniséria, ktorú prináša OZ Mareena s cieľom priblížiť denný, obyčajný život moslimov a moslimiek na Slovensku, o ktorých verejnosť vie len veľmi málo, napriek tomu, že o Islame je počuť veľmi veľa. Cieľom podcastu je odkryť podobnosti a paralely, ktoré spájajú mytizovanú náboženskú skupinu s väčšinovou spoločnosťou na Slovensku.

Moslimovia sú považovaní za ‘iných’, za tých, ktorí sú nepoznaní a môžu byť pre Slovensko ohrozením. Mareena preto prináša moslimov a moslimky z iného pohľadu – z pohľadu, v ktorom sú rovnakí ako všetci ostatní a prežívajú tie isté situácie, strach aj radosti ako ktorýkoľvek iný Slovák či Slovenka.

Bojovať s tak komplexným problémom ako islamofóbia je pre jednotlivca takmer nemožné. Mareena však verí, že vzájomné spoznávanie sa moslimských a nemoslimských komunít môže výrazne pomôcť budovaniu pozitívnejších vzťahov a znižovaniu predsudkov v spoločnosti.

Spoznajte preto Hamida, Salmu, Kamila, Barboru a mnohých ďalších takých, akí sú – vtipní, silní, vzdelaní ľudia, pre ktorých sa Slovensko stalo domovom.

V spoločnosti, v ktorej sa diskurz o moslimoch a moslimkách často tvorí bez nich, sa podcast Ako šafránu snaží ponúknuť priestor týmto ľuďom, aby svojím hlasom mohli prispieť k budovaniu pozitívnejších naratívov o svojom náboženstve na Slovensku.

Podcastovú sériu Ako šafránu vytvorilo OZ Mareena a podcastová producentka Katarína Urban Richterová.

Vypočujte si podcast Ako šafránu a hľadajte s Mareenou podobnosti, nie rozdiely.

Podcast Ako šafránu je súčasťou podcastového feedu SME výber, v ktorom denník SME odporúča zaujímavé slovenské podcasty a podcastové minisérie. Ak chcete, aby aj váš podcast bol súčasťou SME výber, ozvite sa nám na [email protected].

See omnystudio.com/listener for privacy information.