Až štyria z piatich dospelých denne konzumujú kávu a kofeín sa stal takou samozrejmou súčasťou každodenného života, že ľahko zabúdame, o aký účinný nástroj ide. Predovšetkým z pohľadu lepšieho výkonu. A to nielen v práci, ale aj pri športe – rekreačnom aj vrcholovom.

Veľavravný je fakt, že ešte v roku 2003 bol kofeín zakázanou látkou. Jedným z argumentov, prečo ho Svetová antidopingová organizácia zo zoznamu vyradila, bolo aj jeho popularita a široké využitie, čo športovcom komplikovalo život, keďže bolo stále náročnejšie, aby sa kofeínu vyhli.

Vďaka zmene môžu športovci od roku 2004 maximálne využiť potenciál kofeínu, ktorý podľa odborníkov môže pomôcť k zvýšeniu výkonu až o päť percent. Dôležitých je však hneď niekoľko faktorov. Od správneho dávkovania cez načasovanie až po činitele, ktoré nedokážeme ovplyvniť – genetiku, pohlavie či vek.

Potenciál kofeínu si v minulosti naplno uvedomila aj Stephanie Gaudreová, bývalá úspešná pretekárka na horských bicykloch a dnes výživová špecialistka a kondičná trénerka, ktorá teraz pre New York Times opisuje, čo sa stalo, keď na dva roky kávu vymenila za bylinkový čaj.

Výklus ju pravidelný týždenný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom. Dnes ho pre vás pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.