Nová štúdia potvrdzuje, že mentálna únava môže výrazne ovplyvniť fyzický výkon. Či už v bežnom živote, na tréningu, alebo v súťaži. Naznačuje tiež, že tréning hneď po práci, hoci len sedavej, nie je z pohľadu predvedeného výkonu optimálny.
Vedci to zistili tak, že skupinu mužov a žien nechali absolvovať tréning v posilňovni a tiež 20-minútovú časovku na bicykli, pričom pred fyzickou námahou museli riešiť komplikované kognitívne cvičenia.
Zaujímavým zistením bolo, že vyššia aktivita mozgu fyzický výkon neovplyvnila priamo, výrazne sa však zmenilo pocitové vnímanie vynaloženého úsilia, čo sa negatívne prejavilo v neskoršej fáze cvičenia.
Odborníci preto apelujú na trénerov a športovcov, aby otázku mentálnej únavy nepodceňovali. Dôrazne tiež upozorňujú na takzvaný „screen time”, teda čas strávený pred obrazovkou počítača, smartfónu či tabletu.
Podľa expertov je však dobrou správou, že stav vysokého mentálneho vyčerpania nemusí trvať dlho. Odbúrať ho môžu aj jednoduché cvičenia či krátky oddych, k pokročilejším metódam patrí špeciálna MIND diéta či kognitívne cvičenia.
Výklus ju pravidelný týždenný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom. Dnes ho pre vás pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.