V roku 2003 Američanka Elizabeth Holmes prerušila svoje štúdium na Stanforde a založila spoločnosť Theranos. Cieľom tohto startupu bolo vyvinúť technologické riešenie, ktoré bude schopné vykonať diagnostiku ochorení z minimálneho množstva krvi a to oveľa lacnejšie a flexiblnejšie ako pri štandardnom testovaní vzoriek v laboratóriách. Tento cieľ sa nepodarilo dosiahnuť a keby tu ten príbeh skončil tak by Theranos upadol do zabudnutia ako množstvo ambicióznych projektov, ktoré z toho či onoho dôvodu skrátka nevyšli.  

Namiesto priznania porážky však spoločnosť Theranos na čele s Elizabeth Holmes v zmysle hesla „fake it till you make it“ dlhodobo všetkým tvrdila, že projekt je úspešný. To nakoniec viedlo k množstvu mimosúdnych urovnaní, sankcií a skončeniu podnikateľských aktivít Theranosu. V súčasnosti prebieha trestné konanie proti Elizabeth Holmes a jej bývalému kolegovi a partnerovi za podvod voči investorom, lekárom a pacientom.  

V súvislosti s týmto, pomerne známym prípadom sme sa rozhodli venovať túto epizódu podcastu startupom a spôsobu ako fungujú, ako sú financované a čím sa vlastne líšia od, štandardných obchodných spoločností. Na otázky Kristíny Kešnerovej odpovedá advokát TaylorWessing, Marek Anderle.