Tohtoročná jar je iná. Priniesla síce vyššie teploty a slnko – no pocit radosti zo zobúdzania sa prírody si v súčasnej situácii mnohí nevedia, či dokonca nemôžu užívať tak, ako zvyčajne, – pre prísne karanténne opatrenia. Tie sa síce pomaly uvoľňujú, no pandémia koronavírusu ovplyvnila úplne všetko a ľudstvo sa z nej bude ešte veľmi dlho spamätávať. A nejde len o straty na životoch, či ekonomické prepady. Pandémia napríklad ešte viac prehĺbila už aj tak veľké sociálne nerovnosti. Hovorí z Francúzska Lenka Machlicová: „Zatiaľčo dve tretiny lepšie zarábajúcich a vyššie postavených zamestnancov pracovali z domu, časť horšie platených Francúzov buď prácu stratila alebo ju nemohla v čase karantény vykonávať ako napríklad robotníci na stavbách.“
Podobná je situácia aj v Španielsku, ktoré patrí medzi jednu z najviac postihnutých krajín. V prvej fáze uvoľňujúcich opatrení sa vyhľadávanými prevádzkami okrem kaderníctiev či kaviarní stali aj záložne, vysvetľuje Ľubica Zlochová. Inštitúcia Monte de Piedad (v preklade „Milosrdný vrch“) je známa tým, že väčšina jej klientov svoje šperky napokon získa späť. Je vhodná preto najmä pre tých, čo zlou finančnou situáciou len prechádzajú, a dokážu z nej v budúcnosti vybŕdnuť.
V Európskej únii sa v týchto dňoch diskutuje o možnosti otvárania hraníc. Viacerí politici, napríklad Angela Merkelová, varujú pred unáhlenými rozhodnutiami, ktoré by mohli viesť k druhej vlne nárastu prípadov chorých na Covid-19. V súvislosti s našim regiónom sa spomína možnosť vycestovania do Chorvátska – ako to tam teraz vyzerá, hovorí Gregor Martin Papucsek. Aprílové zúfalé predpovede však strieda v Chorvátsku akási májová „nabudenosť“ – mnohí snívajú dokonca o tom, že po prepade Talianov, Španielov i Francúzov budú Chorváti od budúceho roka kráľmi Mediteránu.
Moderuje: Agáta Staneková.
Štúdio Svet pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
powered by