„Svet, ktorý sa prestáva postiť, začína vytvárať zážitky, stáva sa konzumným. Tam prichádza k slovu nemiernosť,“ hovorí benediktín Jozef Brodňanský.
V ďalšom rozhovore podcastového seriálu o čnostiach a nerestiach hovorí benediktínsky mních Jozef Brodňanský o hriechu obžerstva. Netýka sa len jedla a pitia.
„Obžerstvo je pripútanosť k sebe, k predmetom, ľuďom a myšlienkam, ktoré nie sú od Boha a nevedú k nemu. Je to prvý hriech, ktorý sme spáchali. Už v raji sme najskôr jedli to, čo nebolo dané na jedenie bez toho, že by sme sa Boha pýtali, čo za hlas nám hovorí, že môžeme byť ako on,“ vysvetľuje benediktín.
Dôležitým aspektom, ktorý nám môže pomôcť krotiť svoju nemiernosť v rôznych oblastiach nášho života, je pôst. Pokiaľ ho však berieme ako prostriedok k sebazdokonaľovaniu a bezchybnosti, môžeme zažiť sklamanie, keď žiadané zlepšenie stále neprichádza.
„Keď použijem vyjadrenie, že pracujem na sebe, je to ľahká pasca pre Zlého, ktorý ma bude hecovať, aby som teda na sebe naďalej pracoval. Lebo v hre je sústavná nespokojnosť so sebou.“
Benediktín pri vysvetľovaní, o čom je pôst, vychádza z mníšskej tradície. Základom je modlitba a čítanie Svätého písma. Len tak sa dokážeme cvičiť v miernosti a dať si správne predsavzatie.
„Mnohí však preskočíme to, čo nám má vlastne pomôcť zvládnuť brucho. Preskočíme nástroje a už sa zaoberáme len tým bruchom. To nie z ducha.“
V rozhovore o. Jozef poukazuje na to, ako veľmi sme v modlitbe a pôste zameraný na výkon, ako si hriechy kategorizujeme, alibisticky ospravedlňujeme sami pred sebou alebo sa nimi trápime do takej miery, že zabúdame na osobný vzťah s Bohom, ktorý je predovšetkým milosrdný otec a nie trestajúci sudca.
Benediktín povzbudzuje k čítaniu Svätého písma, kde máme konkrétne návody na úspešné zvládnutie pokušenia. Sám Ježiš postiaci sa na púšti nám ukazuje, ako sa postaviť k pokušeniu – nepúšťať sa do dialógu so žiadnou zlou myšlienkou. Pôst sa dá zvládnuť jedine Božím slovom. „Pokušenie zabijem len slovom Boha,“ vysvetľuje Jozef Brodňanský.