Na rozhovor som ju doslova uhnala. Bránila sa statočne. Po dvoch týždňoch bola „moja“.
Na Kostarike som žila tri mesiace. Práve tu som stretla pozoruhodnú dámu Věrku Linhartovú.
Prežili sme veľa zaujímavých momentov, hlbokých rozhovorov, stretnutí a výletov. Talent a danosť zároveň pritiahnuť k sebe pozoruhodných ľudí, je z môjho pohľadu jej dominantnou črtou.
JUDr. Věra Linhartová, Ph.D. sa niekoľko rokov na pozícii právnej expertky zaoberala prevažne trestným právom so špecializáciou na domáce násilie a trestnú činnosť na deťoch a mládeži. Zúčastnila sa mnohých zahraničných stáží a misií a participovala na procese vyšetrovania a žaloby zločinov proti ľudskosti na Medzinárodnom trestnom tribunáli v Haagu.
Práve tu bola súčasťou 15 členného tímu žalobcov v prípade Jean-Pierre Bemba Gombo, prezidenta a vrchného veliteľa Hnutia za oslobodenie Konga, ktorý bol obvinený zo zločinov proti ľudskosti a to vražda, znásilnenie a drancovanie.
Viedla a mentorovala delegáciu štátnych zástupcov z Palestíny, ktorí sa prišli školiť do Českej republiky. Za to bola ocenená Ministerstvom spravodlivosti a zároveň obdržala medailu Európskej komisie. V priebehu posledných 15 rokov absolvovala desiatky kurzov osobného rozvoja a výcvikových tréningov k súdnemu výsluchu zraniteľných svedkov. Dokázala sa zaoberať najdrsnejšími druhmi kriminality a znášať emočnú záťaž, ktorá s tým súvisela. V tejto súvislosti bola ocenená za výraznú empatiu pri vedení výsluchu svedkov.
V rozhovore sa dozviete:
- Ako sa mladá žena dostane k takejto pozícii?
- Prečo si vybrala verejné právo a nie súkromné?
- Z pozície, na ktorej bola, sa neodchádza. Čo sa stalo?
- Aký dopad ma takéto povolanie na ženu?
- Vo svojich 35-tich rokoch sa stala členkou vyšetrovacieho tímu zločinov spáchaných v Afrike. Čo všetko musela vedieť?
- Ako sa hľadajú svedkovia v prípade znásilnenia žien v Afrike?
- Porovnanie anglosaského a kontinentálneho práva. Aké sú rozdiely?
- Prečo odmietla sledovať filmové detektívky?