Nedávny návrat starej sovietskej vesmírnej družice na Zem oživil otázky o najstarších ľudských objektoch vo vesmíre. Medzi nimi rezonuje aj kuriózny príbeh o kanalizačnom poklope, ktorý mal byť do vesmíru vystrelený počas amerického jadrového testu v 50. rokoch. Čo je na tom pravdy a ktoré objekty skutočne dosiahli vesmír ako prvé?

V novom dieli podcastu SHARE sa Maroš Žofčin rozpráva s redaktorom Živé.sk a astrofyzikom Marekom Jurčíkom o mýtoch a faktoch spojených s prvými ľudskými výpravami za hranice atmosféry, o divokých časoch jadrových testov a o zaujímavom príbehu rakety V-2.

Redaktori Živé.sk vydávajú knihu: Zo série rozhovorov sa dozviete, ako umelá inteligencia čoskoro zásadne zmení svet okolo nás:

TIP: https://zive.aktuality.sk/clanok/0RfdZVW/nahliadnite-do-buducnosti-vydavame-knihu-o-umelej-inteligencii/

V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

Príbeh o kanalizačnom poklope vystrelenom do vesmíru: Mýtus a realita.Čo bolo skutočne prvým ľudským objektom vo vesmíre?Prečo Sputnik nebol prvý predmet vo vesmíre, ale na obežnej dráhe.Divoké 50. roky: Atómové testy a ich kuriózne vedľajšie produkty.Šialené podzemné nukleárne výbuchy.

Odkazy na informácie spomínané v podcaste:

Pravda alebo mýtus? Američania počas atómového testu vystrelili do vesmíru kanalizačný poklopTest pohonu Orion s nenukleárnymi náložamiOperácia Plumbbob - podzemné nukleárne testy

Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.