Detailne hovoríme o inteligentnyćh úľoch, výskume antibakteriálnej aktivity medu aj tlačení úľov na 3D tlačiarňach.

V najnovšej časti podcastu SHARE vám prinášame tri rozhovory, v ktorých s tromi rôznymi hosťami budeme nepriamo skúmať, akým spôsobom možno prepojiť včely, med a technológie.

Prvým príkladom je monitorovací systém inteligentného úľa, ktorý pravidelne zaznamenáva teplotu, vlhkosť, atmosférický tlak či hmotnosť úľa. Zariadenie funguje na základe hybridného systému napájania a aby pomáhal včelárom čo najviac, má v sebe zabudovaný aj alarm. To, ako funguje, nám vysvetlil jeho autor študent doktorandského štúdia Fakulty elektrotechniky a informačných technológií na Žilinskej univerzite v Žiline inžinier Boris Cucor.

Prednedávnom sme informovali o neziskovej organizácii Lacrima Foundation, ktorá ako prvá na svete tlačí úle pomocou 3D tlačiarní. V roku 2018 ju v Edinburghu založil podnikateľ českého pôvodu Vince Moucha a spolu s jeho kolegom Slovákom Mariánom Ondruškom sa snažia riešiť vysokú úmrtnosť včiel v globálnom meradle. O projekte nám bližšie porozprával práve zakladateľ a predseda spoločnosti Lacrima Foundation Vince Moucha.

V závere bližšie nahliadneme na slovenský projekt Medové laboratórium, ktorého cieľom je skúmať a hodnotiť antibakteriálne účinky medov, a tak poskytnúť informáciu o kvalite medu. O samotnom výskume, jeho priebehu a dôležitosti sme sa zhovárali s vedeckou pracovníčkou Laboratória apidológie a apiterapie na Ústave molekulárnej biológie SAV doktorkou Marcelou Bučekovou, ktorá pôsobí aj ako vedecká pracovníčka a členka tímu Medového laboratória.

V aktuálnej časti podcastu SHARE sa dozviete:

  • ako funguje inteligentný úľ, ktorý by mal uľahčiť prácu včelárom,
  • ako pomáha v obnove včelstva nezisková organizácia Lacrima Foundation,
  • ako sa tlačia ekologické úle na 3D tlačiarni,
  • čo je to antibakteriálny potenciál medu,
  • a prečo je dôležité skúmať tieto vlastnosti medu.