Reč bude o deťoch cudzincov, ktoré navštevujú jasle, materské škole, základné a stredné školy v mestách, či obciach na Slovensku. Príchod do novej školy je pre deti stresujúci nielen kvôli novému prostrediu, učiteľom a kolektívu spolužiakov, ale v prípade detí cudzincov často aj kvôli jazykovej bariére a interkultúrnym rozdielom. Všetky tieto faktory sú veľkou výzvou nielen pre samotného žiaka, či žiačku, ale aj pre jeho rodičov, a najmä pre školu samotnú a jej pedagogičky a pedagógov. Zriaďovateľmi mnohých týchto škôl sú samosprávy. V projekte KapaCITY, ktorý Liga za ľudské práva v partnerstve so samosprávami realizovala ostatné tri roky, bolo Centrum pre výskum etnicity a kultúry, spolu s Nadáciou Milana Šimečku, expertnou organizáciou, ktorá sa osobitne venovala kompetenciám samospráv v oblasti vzdelávania detí cudzincov. Prostredníctvom tréningu poskytovali pedagogickým zamestnancom základných a materských škôl informácie o tom, ako s týmito výzvami pracovať, aké nástroje majú k dispozícii a učili ako pri tom využívať zručnosti interkultúrnej komunikácie.

.podcast občianskeho združenia Liga za ľudské práva, ktorý sa venuje migrácii a príbehom utečencov

Hostka diskusie: Elena Gallová Kríglerová, sociologička a riaditeľka Centra pre výskum etnicity a kultúry

Moderuje: Barbora Meššová, riaditeľka OZ Liga za ľudské práva

.čo je to „Migračný kompas“?
podcast z dielne Ligy za ľudské práva, občianskeho združenia, ktoré podporuje utečencov a iných cudzincov žijúcich na Slovensku. 

.čo je cieľom podcastu?
Venuje sa témam migrácie, integrácie cudzincov a azylu. Liga za ľudské práva sa dlhodobo usiluje zlepšiť informovanosť verejnosti a lídrov, ktorí ovplyvňujú nastavovanie politík v oblasti migrácie. Poslucháčov prevedú rôznymi témami, ktorým sa v Lige aktuálne venujeme. Spolu s odborníkmi a odborníčkami sa na nich pozrieme viac zblízka. Niektoré epizódy podcastu Vám prinesú priamo hlas našich zaujímavých susediek a susedov, ktorí sa na Slovensku nenarodili, ale tu s nami žijú.

.ako vznikol Migračný kompas?
Prvá séria Migračného Kompasu vznikala v rokoch 2019 a 2020 a mala 24 častí. Podcast sprevádzal ľudí rôznymi témami od základných pojmov až po rôzne expertné analýzy v oblasti migrácie, a to prostredníctvom zaujímavých rozhovorov s odborníkmi v tejto oblasti, ako aj ľuďmi, ktorí zdieľali svoj osobný príbeh. 

V roku 2021 spúšťame druhú sériu podcastu Migračný kompas. Priblížime vám témy, ktorým sa v Lige podrobnejšie venujeme. Zaujíma vás, či majú cudzinci možnosť čerpať sociálne dávky, alebo ako je systéme pripravený, keď nastupuje do slovenskej školy dieťa, ktoré nehovorí dostatočne alebo vôbec po slovensky? Niektoré epizódy podcastu Vám prinesú priamo hlas našich zaujímavých susediek a susedov, ktorí sa na Slovensku nenarodili, ale tu s nami žijú. S nami si môžete vypočuť ich príbeh.

Podcast Migračný kompas pripravujeme v spolupráci s EITD Studio – Nová Cvernovka.

Počas pandemických opatrení sme tieto epizódy nahrávali online, usilujeme sa však o čo najlepšiu kvalitu zvuku pre vás.