V uplynulých mesiacoch si mohli mnohí našinci citeľne uvedomiť, že sú migrantmi – aj s neistotami, s ktorými sa toto postavenie spája. Na vlastnej koži pocítili, aké je to byť v mysli verejnosti tými „inými“ a „zlými“.
vládni predstavitelia aj časť médií ich častovali pomenovaniami typu „prišelci“, hovorilo sa o nich ako o objektoch či ohrození, zo slova pendler sa stala nadávka… Čímsi podobným – len v horšom – si vo verejnom diskurze prechádzajú migranti a migrantky dlhodobo. Prečo je to tak a akú rolu zohrávajú pri téme migrácia médiá?

Vypočujte si podcast s Petrom Ivaničom a Pavlínou Chalupkovou z mediálnej iniciatívy Svet medzi riadkami, ktorej cieľom je rozširovať globálnu predstavivosť žurnalistov aj publika, a tak obohatiť slovenský mediálny a celkovo verejný diskurz o vyváženejšie, komplexnejšie a presnejšie informácie o svete okolo nás.

.podcast občianskeho združenia Liga za ľudské práva, ktorý sa venuje migrácii a príbehom utečencov

Hostia a (zároveň) moderátori diskusie:

Peter Ivanič, člen mediálnej iniciatívy Svet medzi riadkami, spolupracovník Ligy za ľudské práva

Pavlína Chalupková, členka mediálnej iniciatívy Svet medzi riadkami

.čo je to „Migračný kompas“?
24-dielna podcastová séria z dielne Ligy za ľudské práva, občianskeho združenia, ktoré podporuje utečencov žijúcich na Slovensku. Zaujíma vás, aké to je ujsť pred vojnou v štrnástich rokoch bez rodičov a sám cestovať šesť mesiacov pešo, loďou a kamiónom? Viete, čo je to azyl a doplnková ochrana? Aké je to bojovať desať rokov o udelenie azylu? V tomto podcaste nájdete odpovede aj na tieto otázky.

.čo je cieľom podcastu?
Venuje sa témam migrácie, integrácie cudzincov a azylu. Autorky a autori podcastu chcú zlepšiť informovanosť verejnosti a lídrov, ktorí ovplyvňujú nastavovanie politík v oblasti migrácie. Poslucháčov prevedú rôznymi témami, od základných pojmov až po rozličné expertné analýzy, a to prostredníctvom zaujímavých rozhovorov s odborníkmi aj s ľuďmi, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy.

.ako „Migračný kompas“ vznikol?
Podcast vznikol v rámci rovnomenného projektu, ktorý realizuje Liga za ľudské práva, o. z. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.