Slovensko spolu s ďalšími krajinami vyšetruje vojnové zločiny, ktoré sa dejú na Ukrajine. Ako to celé prebieha a ako nastaviť procesy, aby výsluchy prebiehali citlivo, rozpráva Alexandra Malangone z Ligy za ľudské práva.
Po tom, ako vypukla vojna na Ukrajine, začali na Slovensko prichádzať desaťtisíce utečencov. Mnohí z nich boli svedkami alebo aj priamo obeťami vojnových zločinov. Naše orgány činné v trestnom konaní zbierajú svedectvá vojnových zločinov a spolupracujú tak s ďalšími krajinami na vyšetrení a potrestaní páchateľov.
Liga za ľudské práva pomáha identifikovať možné obete a svedkov a tiež s nastavením systému tak, aby sa predchádzalo druhotnej viktimizácii obetí. Ako to celé prebieha, vysvetľuje v podcaste Migračný kompas právnička Ligy za ľudské práva Alexandra Malangone.
Na Slovensku zatiaľ vypočuli okolo 50 ľudí. Oproti počtu možných obetí vojnových zločinov ide o zlomok, no podľa Malangone si treba uvedomiť, aké nesmierne úsilie sa za týmto číslom skrýva. “Je to mravenčia práca, kde musíte mať vybudovaný vzťah dôvery. Nemôžete človeka sklamať, ani sľúbiť niečo, čo nedokážete splniť. Treba veľkú trpezlivosť a úctu k človeku.”
Alexandra Malangone je právnička Ligy za ľudské práva a členka správnej rady. Pôsobí aj ako konzultantka pri nastavovaní procesov spolupráce orgánov činných v trestnom konaní a mimovládneho sektora pri vyšetrovaní a práci s obeťami a svedkami vojnových zločinov. V súčasnosti pôsobí na Associate Fellow na Johns Hopkins School of Advanced International Studies v Bologni. V minulosti bola vedúcou úradu OSN pre drogy a kriminalitu v Bratislave.
Moderuje: Stanka Luppová, členka mediálnej iniciatívy Svet medzi riadkami.
Čo je to „Migračný kompas“?
Podcast z dielne Ligy za ľudské práva, občianskeho združenia, ktoré podporuje utečencov a iných cudzincov žijúcich na Slovensku.
Čo je cieľom podcastu?
Podcast Ligy za ľudské práva Migračný kompas sa venuje témam ľudských práv, migrácie, integrácie cudzincov a azylu. Jeho cieľom je priblížiť tieto témy odborne aj ľudsky, priniesť osobné príbehy a priame výpovede ľudí, ktorí sú v migračnej situácii, alebo odborníkov a odborníčok, ktorí sa téme venujú profesionálne.
Táto epizóda podcastu vznikla v rámci projektu, ktorý je podporený z prostriedkov Európskej únie, v rámci programu Práva, Rovnosť a Občianstvo (2014 – 2020).