Nie je Buchlov ako Buchlov.
Na území bývalého Československa boli dokonca dva.
Takže bolo veľmi jednoduché si ich pomýliť. Ten český, teda vlastne moravský, je krásny pôvodne románsky hrad, prestavaný v gotickom a renesančnom slohu. Pri Uherskom Hradište. Vraj najstarší moravský hrad, ktorý za svoje meno vďačí legende, podľa ktorej v jednej z jaskýň stával kamenný oltár zasvätený pohanskému bohovi lovu. Keď toto územie osídľovali Slovania začali tu stojaci hrad volať podľa tohto oltára boha lovu, Bůh – lov, teda Buchlov. A vraj v ňom sídlili aj templári.
No a slovenský Buchlov je vrchol. Súčasť sopečného Vtáčnika. A veruže to tam sopečne vyzerá. Z náručia lesa vystrkujú rožky andezitové skaly a rôzne skalné útvary, až občas máte chuť dávať im bizarné mená. A hľadí si z výšky 1041 m n. m na dva krásne hrady. Hrad Revište, zrúcaninu gotického hradu, ktorá sa nachádza v okrese Žarnovica na okraji zalesneného zrázu na pravom brehu rieky Hron. Na, jeho dvojča umiestnené na opačnej strane rieky Hron, Šášovský hrad. Kedysi chránili obchodnú cestu k stredoslovenským banským mestám.
Jeho vrcholu vládne oceľový dvojkríž, zopár cyklistov a kempujúcich turistov. A krásny výhľad. Aj na zahnutý malofatranský Kľak, či najvyšší vrch pohoria Tríbeč, vrch Veľký Tríbeč.
Alebo na neďalekú Sladnú skalu či Žarnov. A cesta dole odhalí 350-ročný jaseň štíhly. S obvodom 8 metrov. Chceli by ste sa tu stratiť? My sme sa stratili. A cestu nám neukázala Ariadnina niť, ale miestny horár.