Ekonomické krízy môžu mať veľa rôznych príčin. Dajú sa ekonomické krízy predpovedať? Ako sa odlišuje súčasná kríza spôsobená pandémiou Covid-19 od iných kríz? Je pravda, že ekonomické krízy sa cyklicky opakujú? Ako fungujú „samo sa naplňujúce proroctvá“ na finančných trhoch?

V podcaste sme sa rozprávali aj o cenových bublinách. Ceny produktov nie sú len odrazom ich hodnoty, ale ich výšku ovplyvňujú aj obyčajné ľudské očakávania, ktoré sa môžu prudko meniť.

Dotkli sme sa aj témy celosvetového dlhu, ktorý je obrovský a stále narastá. „Dlh má horšiu povesť, než by si zaslúžil,“ povedal v rozhovore ekonóm Daniel Dujava. Ako teda funguje dlhová ekonomika? Akú „záchrannú poistku“ majú krajiny pre prípad núdze v dlhovej otázke? Prečo majú najväčšie dlhy najbohatšie krajiny? Čo určuje hodnotu peňazí, keď nie sú kryté zlatom? A  je vôbec nevyhnuté, aby boli kryté zlatom? Odpovede na tieto,  ale i ďalšie otázky sa dozviete v podcaste Veda na dosah.

Doc. Ing. Daniel Dujava, PhD. pôsobí ako ekonóm v Inštitúte finančnej politiky Ministerstva financií Slovenskej republiky. Je ekonometrikom a výskumníkom so zameraním na pracovný trh a rastovú ekonomiku. Absolvoval doktorandské štúdium z ekonómie na Ekonomickej univerzite v Bratislave, kde ako docent prednášal predmety v odbore ekonómia. Predtým bol výskumníkom v Ekonomickom ústave Slovenskej akadémie vied.

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a ďalšie.