Odborný svet sa dnes zhoduje na tom, že zmena klímy vznikla v dôsledku ľudskej činnosti. V popredí tohto globálneho problému je teda človek a spoločnosť. Preto aj spoločenské vedy majú ku prebiehajúcej klimatickej kríze čo povedať.
Súhrn najnovších poznatkov spoločenských vedcov a vedkýň sme v lete priniesli v podobe brožúry Zmena klímy II. diel, ktorú si môžete voľne stiahnuť na stránke SAV – Otvorená akadémia. A touto témou sme sa rozhodli tiež odštartovať štvrtú sériu našich podcastov.
Naše pozvanie prijala dátová analytička a prognostička Dušana Dokupilová a experimentálny psychológ Jakub Šrol – obaja z Centra spoločenských a psychologických vied SAV.
S moderátorom Petrom Boháčom sa rozprávali aj o tom prečo niektorí ľudia klimatickú zmenu spochybňujú, čo znamená fenomén psychologickej vzdialenosti klimatickej zmeny. Hostia nám prezradili aj to, ako vznikajú klimatické prognózy a ktoré z nich sú tie najpresnejšie a tiež či existujú spôsoby ako motivovať občanov k šetrnejšiemu správaniu sa.
Prajeme príjemné počúvanie! 🙂