Dobrý deň, moje meno je Katarína Fedorová a v rámci dnešného podcastu pacientskeho programu MULTI som pre Vás spracovala informácie o sociálnom zabezpečení pacientov s mnohopočetným myelómom.

ČO MÁM ROBIŤ, KEĎ OCHORIEM

Pacient, ktorému bol diagnostikovaný mnohopočetný myelóm, môže byť práceneschopný. Ak bol pred stanovením diagnózy nemocensky poistený (bol zamestnaný, podnikal alebo si platil poistné dobrovoľne), bude môcť poberať nemocenské.

Nemocenské sa vypláca najviac 52 týždňov od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti.

Práceneschopnosť môže trvať aj viac ako 52 týždňov, ale už bez vyplácania nemocenského.
Ak nemožno očakávať, že sa dôsledky ochorenia podarí vyriešiť počas jedného roka, pacient môže požiadať Sociálnu poisťovňu o invalidný dôchodok. Podaniu žiadosti o invalidný dôchodok nemusí predchádzať ročná práceneschopnosť.

Sociálna poisťovňa je pri určovaní invalidity viazaná tabuľkou v prílohe č. 4 zákona o sociálnom poistení. Pacientovi so stredne ťažkými klinickými a laboratórnymi prejavmi, so zníženou výkonnosťou organizmu môže byť priznaný čiastočný invalidný dôchodok, pacientovi s ťažkými prejavmi, ako sú anémia pod 10 g/dl hemoglobínu, typické bolesti, osteolýza a porucha funkcie obličiek plný invalidný dôchodok.

Invalidný dôchodok môže byť priznaný iba osobe, ktorá bola dostatočne dlho dôchodkovo poistená. Koľko rokov dôchodkového poistenia je potrebných, závisí od veku žiadateľa o invalidný dôchodok. Pri žiadateľovi vo veku nad 45 rokov je to najmenej 15 rokov.

Výška invalidného dôchodku sa môže zmeniť. Sociálna poisťovňa môže poberateľa invalidného dôchodku predvolať na kontrolnú lekársku prehliadku. Ak sa zdravotný stav poberateľa invalidného dôchodku zhorší, kedykoľvek môže sám požiadať Sociálnu poisťovňu o opätovné posúdenie miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
Invalidný dôchodok nemôže dostávať poberateľ predčasného starobného dôchodku, ani človek, ktorý už dovŕšil dôchodkový vek. Aj títo pacienti však môžu na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať o preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím aj o peňažné príspevky.

Pomocou preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím si pacient uplatňuje nárok na rôzne výhody a zľavy, napríklad zľavy pri cestovaní, úľavy z miestnych daní a poplatkov, oslobodenie od koncesionárskych poplatkov a nižšie odvody na zdravotné poistenie.
Počas onkologickej liečby môže pacient s mnohopočetným myelómom požiadať o vyhotovenie parkovacieho preukazu a o peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou osobného motorového vozidla (tzv. príspevok na benzín). Osoba s ŤZP nemusí byť vlastníkom vozidla. Príspevok na benzín je možné poberať aj v prípade, ak vozidlo vlastní iná osoba (napr. príbuzný), ktorá v ňom pacienta vozí.

Odporúčame, aby v lekárskych správach, ktoré sa prikladajú k žiadosti, bolo výslovne uvedené, že pacient podstupuje akútnu alebo udržiavaciu liečbu hematoonkologického ochorenia. V praxi sa stretávame s prípadmi pacientov s mnohopočetným myelómom, ktorých žiadosť o parkovací preukaz alebo príspevok na benzín bola zamietnutá s tým, že nepodstupujú akútnu ani udržiavaciu liečbu, a to napriek tomu, že ich liek je určený práve na takúto liečbu. Proti takémuto rozhodnutiu je vhodné podať odvolanie.

Poskytovanie ďalších peňažných príspevkov závisí okrem iného aj od toho, či je pacient na ne odkázaný. Príspevkov je celkovo 18 a kompenzujú sa nimi dôsledky zdravotného postihnutia v oblasti mobility a orientácie, komunikácie, zvýšených výdavkov a sebaobsluhy. Pacient s mnohopočetným myelómom trpiaci chronickou poruchou funkcie obličiek (insuficienciou obličiek) s hladinou kreatinínu v sére vyššou ako 200 mmol/l, spĺňa podmienky pre priznanie príspevku na diétne stravovanie. Pri ostatných príspevkoch je posudzovanie individuálne. Preto je veľmi dôležité, aby v lekárskych správach boli podrobne popísané všetky komplikácie, ktoré myelóm pacientovi spôsobuje.

Pacient s mnohopočetným myelómom môže potrebovať pomoc inej osoby so starostlivosťou o seba či domácnosť. Pokiaľ potrebuje takúto pomoc iba krátkodobo (napríklad bezprostredne po chemoterapii), môžu ho jeho blízki ošetrovať – zostať na tzv. „OČR-ke“ a poberať ošetrovné zo Sociálnej poisťovne. Ošetrovať možno choré dieťa (aj dospelé), manžela alebo manželku, rodiča a svokra či svokru. Ošetrovné sa poskytuje za najviac desať kalendárnych (nie pracovných) dní. Nárok na ošetrovné vzniká v tom istom prípade len raz a len jednej osobe. Nie je preto možné napríklad to, aby pri dva týždne trvajúcej chorobe pacienta poberala desať dní ošetrovné manželka a štyri dni syn.

Pacient, ktorý dlhodobo potrebuje pomoc iného človeka pri každodenných aktivitách, môže poberať z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny príspevok na osobnú asistenciu alebo osoba, ktorá sa o neho stará poberá opatrovateľský príspevok. Podmienkou priznania opatrovateľského príspevku je odkázanosť V. a VI. stupňa. Človek, odkázaný na pomoc inej osoby v takomto rozsahu, nedokáže sám vykonávať väčšinu činností z oblasti stravovania a pitného režimu, vyprázdňovania močového mechúra a hrubého čreva, osobnej hygieny, celkového kúpeľa, obliekania, zmeny polohy, sedenia a státia, pohybu po schodoch, pohybu po rovine, orientácie v prostredí, dodržiavania liečebného režimu. Neschopnosť samostatne vykonávať tieto činnosti musí jednoznačne vyplývať z lekárskych správ. O príspevky sa žiada na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste bydliska.

Ak sa o pacienta nemá doma kto starať, môže požiadať o opatrovateľskú službu. Žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu sa podáva na obecnom (mestskom) úrade, v Bratislave na úrade príslušnej mestskej časti, v Košiciach na magistráte. Žiadosť podáva ten, komu bude služba poskytovaná, napr. ten, kto má byť umiestnený do zariadenia sociálnych služieb. Každá obec a vyšší územný celok má vlastné tlačivo žiadosti. K vyplnenému a podpísanému tlačivu žiadosti je potrebné priložiť doklad od lekára potvrdzujúci, že žiadateľ má nepriaznivý zdravotný stav. Môže to byť lekársky nález, lekársky posudok, lekárske správy alebo výpis zo zdravotnej dokumentácie. Doklad od lekára nesmie byť starší ako šesť mesiacov.

Žiadateľ je odkázaný na opatrovateľskú službu v prípade, že potrebuje pomoc so sebaobsluhou a starostlivosťou o domácnosť v rozsahu aspoň dvoch hodín denne (stupeň odkázanosti II. a vyšší). Konkrétne úkony, ktoré má pracovník opatrovateľskej služby robiť, sú uvedené v zmluve o poskytovaní sociálnej služby, ktorú uzatvára poskytovateľ sociálnej služby a osoba, ktorej bude poskytovaná (príjemca služby). Za poskytovanie opatrovateľskej služby sa platí úhrada, výška úhrady je stanovená vo všeobecne záväznom nariadení obce, ktoré musí byť prístupné verejnosti (napríklad na webovej stránke obce).

V praxi sa niekedy stretávame s tým, že obec odmietne poskytovať opatrovateľskú službu s odôvodnením, že nemá dosť opatrovateliek. Takýto postup je protizákonný. Ak je pacient s myelómom na opatrovateľskú službu odkázaný a o jej poskytnutie požiada, obec je povinná mu službu zabezpečiť.

Dovoľujeme si Vás upozorniť, že tento podcast a informácie v ňom obsiahnuté majú výhradne všeobecný a vzdelávací charakter, nepredstavujú právnu radu ani žiadnu inú formu poradenstva a ich výhradným účelom je poskytnutie rámcových informácií o príslušnej téme. Predmetné informácie preto nie je možné považovať za úplné ani za dostatočné pre rozhodovanie či konanie na ich základe, ani sa nedajú použiť namiesto poradenstva poskytovaného odborným poradcom.

1224234_08_2019_BIO