V dnešnom MEDCAST NEWS – desaťminútovom súhrne najdôležitejších správ z oblasti zdravotníctva za uplynulý týždeň sa okrem iných dôležitých informácií dozviete:
– Takmer tretina pacientov prerušila alebo ukončila svoju plánovanú liečbu
– Výrazný nárast podielu delta variantu koronavírusu
– Posúdiť nevhodnosť podania vakcín môže iba lekár

Takmer tretina pacientov sa rozhodla v dôsledku situácie zapríčinenej koronavírusom vynechať, prerušiť alebo ukončiť svoju plánovanú liečbu. Podľa údajov od pacientov vo viac ako tretine prípadov plánovaný lekársky výkon, operáciu či vyšetrenie zrušil ošetrujúci lekár alebo nemocnica. Pacienti sa preto obracajú na kompetentných, aby začali problém odloženej zdravotnej starostlivosti intenzívne riešiť. V dôsledku zhoršujúcej sa epidemickej situácie navštevovali pacienti ambulancie svojich lekárov menej často. Zníženie počtu návštev u všeobecných lekárov dotklo až 66,7 % pacientov a v prípade špecialistov až 59,3 % pacientov. Ukázal to nedávny prieskum Asociácie na ochranu práv pacientov SR v spolupráci s agentúrou AKO, do ktorého sa zapojilo 2 595 respondentov. (SITA, 04-08-2021)

Počet ľudí zaočkovaných druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku čoskoro prekročí dva milióny. Okrem prihlásenia sa cez registráciu ponúkajú vyššie územné celky aj možnosť využiť očkovanie bez registrácie. Záujemcom stačí iba prísť do očkovacieho centra a dať sa zaočkovať. Očkuje sa aj v niektorých nákupných centrách. Informovala o tom v tlačovej správe Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR. Samosprávy o týchto možnostiach informujú na svojich internetových stránkach a sociálnych sieťach. Ministerstvo pripomína, že očkovanie je jedinou ochranou proti ochoreniu v prostredí šíriaceho sa delta variantu. „Podiel zaočkovaných ľudí výrazne ovplyvní tretiu vlnu pandémie na Slovensku,“ upozorňuje rezort . Verejnosti pripomína, aby využili možnosť dať sa zaočkovať bez registrácie a ochránili tak seba, aj svojich blízkych proti ochoreniu COVID-19 ešte počas víkendu. (SITA, 30-07-2021)

V súvislosti s treťou vlnou pandémie koronavírusu spôsobenou takzvaným delta variantom bude potrebná aj tretia dávka vakcíny. Uviedol to na tlačovej besede epidemiológ ministerstva zdravotníctva Martin Pavelka. Doplnil však, že dávať ju ľuďom teraz považuje za predčasné. Pavelka zároveň skonštatoval, že tretia vlna bude epidémiou neočkovaných. „Bude sa šíriť ako veterná smršť. Vírus je nebezpečnejší, riziko sa zvyšuje dvojnásobne pre každú vekovú kategóriu. Viac ľudí bude umierať na delta variant v kategórii neočkovaných,“ zdôraznil. Podľa štátnej tajomníčky ministerstva zdravotníctva Jany Ježíkovej delta variant na Slovensko postupne prichádza, pričom to preukazuje 40 percent z testovaných vzoriek. Pokiaľ sa ľudia obávajú bezpečnosti vakcín, lebo sú v podmienečnej registrácii, rovnako je na tom podľa nej ďalších 114 liekov, ktoré sa na Slovensku používajú. Ide najmä o lieky na onkologické ochorenia. (SITA, 30-07-2021)

Optimalizácia siete nemocníc má oproti stratifikácii väčšiu šancu prejsť. Ako pre agentúru SITA uviedol zdravotnícky analytik Martin Smatana, aktuálny návrh posilňuje regulačné autority štátu a kvalitne sú vypracované aj medicínske návrhy. Aj keď sieť nemocníc stále nie je doriešená, rezort zdravotníctva je podľa neho na najlepšej ceste k úspechu. „Viem, že ministerstvo zdravotníctva komunikuje s asociáciami, mestami a VÚCkami, takže idú na to dobre. Teraz je to naozaj o tom, aby sa to korektne nastavilo, našli kompromis a aby to fungovalo,“ uviedol Smatana. Vo veľkej reforme nemocníc je zahrnutá aj obnova primárnej siete, ktorá podľa neho vyzerá nádejne. Optimalizácia siete nemocníc má podľa analytika väčšiu šancu ako stratifikácia z viacerých dôvodov. Ako povedal, ľudia chápu, ako nemocnice zlyhali pri COVIDe, nakoľko sú v katastrofálnom stave. Ľudia tak pochopili, že reforma je nevyhnutná. Ďalším predpokladom úspechu reformy sú financie. Kým pri stratifikácii bolo k dispozícii 70 miliónov eur ročne na celý rezort, teraz je len na obnovu nemocníc vyčlenených 997 miliónov eur. (SITA, 01-08-2021)

Za uplynulý týždeň výrazne stúpol podiel delta variantu koronavírusu a mierne rastie počet potvrdených pozitívnych prípadov. Aktuálny denný počet prípadov je na úrovni približne polovice augusta minulého roka. Reprodukčné číslo narástlo oproti minulému týždňu o 9 %, jeho aktuálna úroveň je 1,2 až 1,3. Stúpli tiež hospitalizácie, v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 11 %. O aktuálnej epidemiologickej situácii informoval Komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR. Ako uviedlo ministerstvo, za ostatné dva týždne bolo 78 % prípadov medzi nezaočkovanými osobami. Aspoň prvou dávkou vakcíny je na Slovensku zaočkovaných bezmála 42 % populácie, plne zaočkovaných je takmer 37 % obyvateľstva. Slovensko tak naďalej zaostáva za priemerom Európy. Zaočkovanosť prvou dávkou v Európskej únii je aktuálne na úrovni 60 % a druhou dávkou na 50 %. Naďalej pretrvávajú rozdiely v zaočkovanosti podľa okresov bydliska. Pri prvej dávke sa úroveň pohybuje od 27 do 60 %, rozdiely v okresoch pri plnom očkovaní sú od 24 do 56 %. (SITA, 05-08-2021)

Posúdiť nevhodnosť podania vakcín môže iba lekár. Na základe stručného popisu diagnózy cez email či telefonicky nie je v právomoci operátora infolinky Ministerstva zdravotníctva SR alebo Národného centra zdravotníckych informácií zaujať stanovisko k vhodnosti očkovania alebo iného zdravotného výkonu. Ako upozornil Komunikačný odbor rezortu, môže tak urobiť iba lekár, ktorý pozná zdravotný stav pacienta a má prístup k jeho zdravotnej dokumentácii. „Ak pacient požiada svojho lekára prostredníctvom elektronickej komunikácie (napr. email) o vyjadrenie sa k vhodnosti očkovania, je možné v istých situáciách zaujať stanovisko aj uvedenou formou. Samozrejme, očkovanie sa riadi stavom pacienta pred samotnou aplikáciou vakcíny,“ uviedla hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva Adriana Šimková. Ak si ľudia nie sú istí, či sa môžu dať zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, informovať sa majú u svojho všeobecného lekára alebo špecialistu. V odôvodnených prípadoch lekár vystaví potvrdenie o dočasnej alebo trvalej kontraindikácii očkovania proti ochoreniu COVID-19. (SITA, 05-08-2021)

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spúšťa kampaň na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS). V rámci kampane Za otvorené školy plánuje minister so svojím tímom navštevovať županov, primátorov a starostov v jednotlivých regiónoch. Tým budú odporúčať, aby ľudia žijúci v ich území využili najbližšie týždne na zaočkovanie sa proti koronavírusu. V pondelok 16. augusta spustí ministerstvo školstva callcentrum, ktorého úlohou bude kontaktovať primátorov a starostov jednotlivých miest a obcí s nízkou mierou zaočkovanosti a rovnako jednotlivých pediatrov a vyzývať ich, aby sa pridali ku kampani. Ako budú vyzerať opatrenia na školách na začiatku školského roka bude Gröhling informovať v utorok 17. augusta. (SITA, 05-08-2021)

Bez registrácie sa dá zaočkovať aj vo vybraných nemocniciach. Rezort zdravotníctva zverejnil zoznam očkovacích centier, v ktorých sa najbližších sedem dní budú môcť dať ľudia zaočkovať aj bez registrácie. V zdravotníckych zariadeniach budú očkovať vakcínami Pfizer a Moderna, a to vo vybraných časoch. Záujemcovia si so sebou musia priniesť len preukaz totožnosti a preukaz poistenca. Ako uviedol komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR, cieľom je, aby bola vakcinácia čo najdostupnejšia. Zároveň pokračuje očkovanie ľudí, ktorí sa zaregistrovali cez formulár, rozbehlo sa očkovanie v ambulanciách a v regiónoch očkujú výjazdové tímy. Ďalšou z možností je nechať sa zaočkovať bez termínu. (SITA, 02-08-2021)