www.alergia.sk
www.pelovespravodajstvo.sk
Pred 4 rokmi sme Vám ako prvý priniesli špecializované podcasty z rôznych oblastí zdravia. Dnešný podcast je výnimočný nakoľko má poradové číslo 400! Už čoskoro Vám predstavíme našu novinku! Ďakujeme, že nás počúvate! Tím podcastov Zdravie.
V aktuálnom týždni dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ topoľa, jaseňa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. Kvitnutie liesky a jelše končí aj v chladných oblastiach so snehovou pokrývkou. Peľ liesky a jelše už ani tam nedosiahol alergiologicky významné koncentrácie. Monitorovacie stanice na celom Slovensku zachytili peľ brezy, ktorý v Bratislave už koncom týždňa dosiahol veľmi vysokú dennú koncentráciu. Na ostatnom území peľ brezy nedosiahol alergiologicky významné hladiny. Peľ jaseňa a topoľa v ovzduší dosahoval vysoké koncentrácie na celom území. Peľ topoľa dosiahol vyššie koncentrácie v Bratislave a Žiline. Najvyššie denné koncentrácie peľu jaseňa v ovzduší zachytili monitorovacie stanice v Bratislave, Nitre a v Banskej Bystrici. Peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité dosiahol najvyššie denné koncentrácie v Košiciach, Žiline a v Banskej Bystrici. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ javora, vŕby, duba a brestu. Spóry húb (plesní) zastúpené najmä rodom Cladospórium už dosahovali stredné, miestami vysoké denné koncentrácie.
Prognóza peľovej situácie na víkend a začiatok 14.týždňa.
Peľová sezóna liesky a jelše končí, na ich miesto nastupuje hrab a breza. Peľ brezy sa stane najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov. Peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité, môže dosiahnuť vyššie denné koncentrácie už len na strednom a severnom, prípadne aj východnom Slovensku. Na tomto území očakávame aj vyššie hladiny peľu peľu jaseňa a topoľa. Rozširuje sa druhové spektrum kvitnúcich drevín o peľ hrabu a duba, ktorých denné koncentrácie môžu výraznejšie stúpnuť na celom území Slovenska. Nárast denných koncentrácií predpokladáme aj u spór húb (plesní). Ochladenie a zrážková činnosť regionálne spôsobuje pokles denných koncentrácií peľu v ovzduší, vietor zas prispieva k transportu peľu z väčších vzdialeností.