Už existuje viac ako 1 milión aktívnych podcastov

Podľa štatistík Apple Podcastov je teraz k dispozícii viac ako 1 milión platných podcastov. Počet aktívnych podcastov nezávisle sleduje služba My Podcast Reviews.

Údaje z Apple podcastov sú smerodajné, pretože viac ako polovica celkových vypočutí podcastov glibálne sa odohráva práve v tejto aplikácii.

Potvrdzujú to aj viaceré podcastové hostingové platformy na základe vlastných dát.

Prečo má Apple najväčší katalóg podcastov na svete?

Z katalógu podcastov spoločnosti Apple sa prostredníctvom rozhrania Apple Media API (rozhranie pre programovanie aplikácií) plnia aj mnohé ďalšie podcastové adresáre.

Na svete existuje niekoľko stoviek služieb a podcastových aplikácií, prostredníctvom ktorých môžu poslucháči počúvať podcasty.

Tvorcovia podcastov pridávajú svoje podcasty ručne do Apple podcastov a Spotify. Väčšina ďalších aplikácií si plní svoje zoznamy podcastov práve z Apple podcastov.

[ Čo je podcast? ]

O službe My Podcast Reviews

„Podcasting mal v mojom srdci vždy zvláštne miesto,“ povedal Daniel J. Lewis, ocenený podcaster zo Cincinnati (Spojené štáty) a tvorca služby My Podcast Reviews.

My Podcast Reviews pomáha podcasterom spoznať a rozšíriť svoje publikum prostredníctvom moci recenzií, ktoré služba agreguje.

Lewis začal zverejňovať štatistiku celkového počtu podcastov koncom roka 2018, čo viedlo k spusteniu webovej stránky Podcast Industry Statistics.

„Počas pandémie COVID-19 sme videli spustenie ďalších podcastov,“ doplnil Lewis.

Bežne služba registruje za 30 dní spustenie približne 50-tisíc nových podcastov. Avšak teraz to za posledných 30 dní bolo viac ako 82-tisíc.

1 milión aktívnych, ale nie aktualizovaných podcastov

Nie všetky aktívne podcasty však vydávajú nové epizódy. Podľa My Podcast Reviews publikovalo 46,5% všetkých podcastov v Apple Podcastoch jednu novú epizódu za posledných 90 dní.

To je nárast oproti roku 2019, keď to v rovnakom čase bolo asi 40%.

A jedna pätina (19,7%) z celkového počtu aktívnych podcastov, teda takmer 200-tisíc, uverejnila novú epizódu za posledných 7 dní.

„Viac ľudí začína nové podcasty teraz ako kedykoľvek predtým. Od ženy, ktorá drží mikrofón vo svojom šatníku, až po korporátnych vysielateľov, ľudia na celom svete objavujú silu podcastingu na autentické oslovenie vášnivého publika,“ povedal Lewis.

Dávid Tvrdoňhttps://davidtvrdon.com
Novinár, moderátor a špecialista na digitálne predplatné. Počas štúdia žurnalistiky pracoval v online marketingu. Od roka 2015 prešiel do denníka SME, kde sa venoval dátovej žurnalistike, technologickému spravodajstvu, produktovému manažmentu a neskôr digitálnemu predplatnému ako aj newslettrovej stratégii. Moderuje technologický podcast Klik.