Ženy bez domova

Ženy bez domova

Podcast organizácie Depaul Slovensko

Približne osemdesiat percent ľudí, ktorým organizácia Depaul Slovensko poskytuje svoje nízkoprahové služby, tvoria muži. Prečo je to tak a aké sú príbehy žien, ktoré prišli o svoje bývanie? 

Podľa Marcely Mosnej, vedúcej terénnej práce v organizácii Depaul a hostky podcastu, bývajú najčastejšími príčinami straty bývania u žien: útek pred domácim násilím, zneužívanie, rozpad vzťahov či prežité traumy. V teréne, čiže na ulici alebo v rôznych provizórnych a nelegálnych formách bývania, stretáva jej tím ženy vo všetkých vekových kategóriách. 

“Byť ženou na ulici je v našej spoločnosti veľká stigma,” hovorí v podcaste Barbora Kuchárová, riaditeľka občianskeho združenia Prima. Organizácia pomáha ženám pracujúcim v sexbiznise a svojimi aktivitami prispieva k riešeniu drogovej problematiky s dôrazom na harm reduction. 

Dominika Uhlárová s hostkami rozoberá v podcaste Ulica nie je domov špecifické situácie a problémy, ktorým ženy v núdzi čelia ako aj otázku existencie podpornej siete, ktorá by ich podržala, keď sa rozhodnú vymaniť sa zo života plného násilia či závislosti. 

Súčasťou podcastu je aj nahrávka pani Jany*, ktorá hovorí o svojej skúsenosti so životom bez stabilného bývania. 

*meno uvádzame zmenené

Na výrobe podcastu spolupracovali Katarína Valčeková, Barbora Kitko a Dominik Kitko.

V prípade, že by ste potrebovali alebo chceli kontaktovať občianske združenie Prima, všetky informácie nájdete na www.primaoz.sk.

Informácie o aktivitách organizácie, aktuálnych potrebách pomoci, pracovných ponukách aj dobrovoľníctve v Depaul Slovensko nájdete na www.depaul.sk

Ak nám chcete napísať spätnú väzbu, nápady, tipy na témy či hostí, môžete sa ozvať na [email protected].

Ďakujeme.