Podcast organizácie Depaul Slovensko

Čo je sociálna práca a aký zmysel má v našej spoločnosti? Koľko absolventov štúdia sociálnej práce na Slovensku nakoniec ide vo svojom odbore aj do praxe? Ako vyzerá deň sociálnej pracovníčky v nízkoprahovej Nocľahárni svätého Vincenta de Paul?

V novej epizóde podcastu Ulica nie je domov rozoberá moderátorka Dominika Uhlárová so svojimi hosťami tému sociálnej práce na Slovensku. Zhodujú sa v tom, že práca sociálneho pracovníka alebo pracovníčky nie je na Slovensku dostatočne ohodnotená, na druhej strane je však veľmi potrebná, žiadaná, zmysluplná a môže byť aj veľmi rôznorodá. Ľudia zanietení pre sociálnu prácu dokážu reálne pomôcť tým, ktorí sa ocitli v ťažkej situácii.

O štúdiu sociálnej práce, úzkom prepojení s praxou, ale aj o dobrých príkladoch zo zahraničia v podcaste hovorí Michal Oláh, vedúci katedry a profesor sociálnej práce na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety. Roky pôsobil ako sociálny pracovník, zúčastnil sa humanitárnych misií a 5 rokov viedol zariadenie Resoty, ktoré založil Anton Srholec.

„Hoci výsledky nie sú niekedy rýchlo viditeľné, moja práca mi dáva zmysel. Baví ma v ľuďoch objavovať ich hodnotu a odstraňovať z nich nálepku človek bez domova,“ vysvetľuje v novej epizóde Mária Tóthová, sociálna pracovníčka z nízkoprahovej Nocľahárne sv. Vincenta de Paul. V podcaste opisuje aj to ako vyzerá jej pracovný deň a čo jej pomáha v práci nevyhorieť.

Na výrobe podcastu spolupracovali Katarína Valčeková, Barbora Kitko a Dominik Kitko.

Informácie o aktivitách organizácie, aktuálnych potrebách pomoci, pracovných ponukách aj dobrovoľníctve v Depaul Slovensko nájdete na www.depaul.sk

Ak nám chcete napísať spätnú väzbu, nápady, tipy na témy či hostí, môžete sa ozvať na [email protected].

Ďakujeme.