Obchodovanie s ľuďmi

Obchodovanie s ľuďmi

Podcast organizácie Depaul Slovensko

Obchodovanie s ľuďmi sa týka aj Slovenska. Každý rok je v Európskej únii zaregistrovaných viac ako 7 000 obetí obchodovania s ľuďmi. Skutočné číslo je ale oveľa vyššie, pretože množstvo prípadov obetí zostáva neodhalených. Väčšina obetí sú ženy a dievčatá, stúpa však aj počet mužov, najmä v prípade nútených prác. Pomoc obetiam na Slovensku od roku 2008 poskytuje s podporou Ministerstva vnútra SR aj Slovenská katolícka charita so svojim tímom z projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi.

Dominika Uhlárová sa v aktuálnej epizóde podcastu Ulica nie je domov rozpráva o téme vykorisťovania a obchodovania s ľuďmi s projektovou manažérkou zo spomínaného projektu, rehoľnou sestrou Bohumilou Ľudmilou Hajtolovou a s Agápiou Tuchyňovou, vedúcou nízkoprahovej nocľahárne sv. Vincenta de Paul.

Častými obeťami obchodovania s ľuďmi bývajú ľudia bez domova. Agápia Tuchyňová v podcaste približuje ako postupujú, keď zistia, že sa klienti alebo klientky nocľahárne stali obeťami obchodovania s ľuďmi. V organizácii Depaul Slovensko sa riadia špeciálnou smernicou a spolupracujú s políciou a tímom ľudí z projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi.

Sestra Bohumila Hajtolová v podcaste hovorí o prípadoch z praxe, spomína príbehy ľudí, ktorým pomohli pri úteku aj s ich návratom do nového života. Poukazuje na varovné signály pri ponúkaní práce, približuje ako sa obeť môže dostať k pomoci a čo všetko táto pomoc zahŕňa, ale aj to, čo môže urobiť každý z nás pri podozrení na vykorisťovanie a obchodovanie s ľuďmi.

Súčasťou epizódy je aj nahrávka pána Richarda*, ktorý sa stal v minulosti obeťou obchodovania s ľuďmi. V podcaste hovorí o svojej skúsenosti núteného žobrania v zahraničí a o tom ako sa mu nakoniec podarilo utiecť domov na Slovensko: „Ten pocit, že som už konečne na Slovensku, že som sa ich zbavil… Bol som najšťastnejší človek na svete, ušiel som hrobárovi spod lopaty.“

Organizovaná skupina, ktorá pána Richarda zlákala na prácu a nútila pracovať a žiť vo vykorisťujúcich podmienkach, bola následne políciou odhalená a potrestaná.

*Pozn.: Meno respondenta uvádzame zmenené

Viac informácií o projekte STOP obchodovaniu s ľuďmi nájdete na www.obchodsludmi.sk/  Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi je 0800 800 818.

Na výrobe podcastu spolupracovali Katarína Valčeková, Barbora Kitko a Dominik Kitko.

Informácie o aktivitách organizácie, aktuálnych potrebách pomoci, pracovných ponukách aj dobrovoľníctve v Depaul Slovensko nájdete na www.depaul.sk

Ak nám chcete napísať spätnú väzbu, nápady, tipy na témy či hostí, môžete sa ozvať na [email protected].

Ďakujeme.