„Klimatológov rok 2020 prekvapil. Skončil, spolu s rokom 2016, ako najteplejší v histórii. Ešte na jeseň sa zdalo, že skončí na druhom, treťom mieste. Ale potom sa stala taká vec, že aj napriek fenoménu La Niña, ktorá sa vyvinula v priebehu leta, prišla naozaj veľmi extrémne teplá jeseň, november a december. A tieto dva mesiace dosť postrčili rok 2020 a napokon sa zaradil s 2016 na prvé miesto,“ vysvetľuje meteorológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu Jozef Pecho, ako to bolo s minulým rokom.
Rok 2020 bol podľa Pecha naozaj hojný na početné meteorologické a klimatické extrémy. V podcaste rozoberieme ničivé požiare v Austrálii, ničivé povodne v Číne, Indii či Pakistane aj historicky najaktívnejšiu sezónu atlantických hurikánov. Okrem extrémov sa rozprávame aj o hladine a teplote svetových oceánov, vrátane toho, ako sa prehrievajú aj o ľadovcoch.
Klimatológ tiež vysvetľuje, ako sa počíta priemerná ročná globálna teplota a na akom konkrétnom čísle skončil rok 2020. Ako dopadli celkovo globálne emisie a či ich nejako znížila pandémia Covidu. A či poklesli nejako celkové koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére. A tiež, či k znižovaniu emisií pomáhajú aj zelené politiky a opatrenia, ktoré teraz prijímajú mnohé krajiny sveta.
Tento podcast pripravujú Katarína Kozinková, Jakub Filo a Jana Maťková.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik Klímapodcastu a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate Klímapodcast.