Aleš Mlátilík je generálnym riaditeľom spoločnosti Zľavomat. Kedysi bola táto spoločnosť zľavovým portálom, neskôr sa však rozhodli značku budovať, potom ju aj predali a dnes je to úspešná spoločnosť. V podcaste sa rozprávame práve o tom, ako sa im podarilo previesť značku úspešným rebrandingom.

Budovanie značky znamená súbor stratégií, ktoré vedú k tomu, aby sa značka dostala do povedomia zákazníka. Zjednodušene to môžeme prirovnať k človeku. Každý človek si celý život buduje brand, či už vedome, alebo nevedome. Brand človeka nezahŕňa však len to, čo je možné vidieť, teda fotku a jeho meno, ale aj to, čo nie je možné vidieť na prvý pohľad. V analógií firmy to znamená, že okrem loga a názvu firmy je dôležitý aj jej charakter, ako sa chová, aké má hodnoty, aký má štýl komunikácie, aký produkt predáva a podobne. Tento celý súbor tvorí budovanie brandu, ktorého cieľom je dosiahnutie lojality zákazníkov, aby sa k firme vracali.

  1. Zlom, kedy v Zľavomate zistili, že musia budovať značku, nastal vo chvíli, keď si uvedomili, že Slovensko má obrovský potenciál. Nie však v zľavách, ale v zážitkoch. Chceli naučiť Slovákov spoznať svoju vlastnú krajinu, pretože je nádherná. Zároveň si uvedomovali, že Slovensko je veľmi malý trh na to, aby ich biznis model bol založený na „skús a už nepríď“.
  2. Aleš v podcaste spomína aj konkrétne kroky, ktoré museli počas rebrandingu značky urobiť – museli zmeniť pohľad na produkt, prestali dávať dôraz na agresívnu zľavu, museli prekopať zdroj ich návštev,  zbavili sa obchodných partnerov, ktorí nemali dostatočnú kvalitu, začali budovať aj svoje tímy a navyše komunikovali, že ich produkt nie je komodita, ale je to zážitok.
  3. Aleš hovorí, že nestačí ľuďom len povedať, že sa niečo mení, ale potrebujete to ľuďom dokázať, že sa to naozaj deje.
  4. Rebranding je proces, počas ktorého firma nevidí dopad hneď, možno ani za rok, ale naopak, vidí najprv negatívny efekt. Robí to však s vidinou toho, že sa im to mnohonásobne vráti. V Zľavomate s rebrandingom začali v roku 2015 a prvé ovocie začali zbierať až v roku 2017 a neskôr.
  5. Človek, ktorý sa púšťa do rebrandingu musí mať chuť riskovať a mať v povahe to, že sa jednoducho nebojí. Dôležité je vydržať a nevrátiť sa späť.

Čo nám Aleš odkazuje na záver?

  • Marketing je remeslo, ako každé iné. Marketing nie je to, čo vidíme v americkom filme, kde maľujeme storyboardy, chodíme v obleku a kravate a sme v telke. Marketing je o hrabaní sa v dátach a už aj o experimentovaní s umelou inteligenciou. Navyše marketing je jedno z odvetví, ktoré sa strašne rýchlo vyvíja. To, čo funguje dnes, už za týždeň nemusí fungovať, takže je dôležité sledovať trendy v marketingu, či už u nás doma, alebo vo svete.
  • Ak to firma myslí so svojou existenciou naozaj vážne a chce prekročiť svoj tieň – malej, lokálnej, neznámej firmy, tak si musí budovať svoj brand. Aleš odporúča premýšľať možno aj o televízií, pretože je to obrovské médium, ktoré dokáže dať firme razítko dôveryhodnosti. Netreba sa toho báť a nemusí to byť ani budget, ktorý by zruinoval celú firmu.