„Psychedeliká a umenie“, respektíve vzťah rozšíreného vedomia a (vizuálnej) kultúry – o tejto pútavej téme sa rozpráva Alexandra Tamásová s umelkyňou Anettou Monou Chişou a adiktológom Martinom Pažitným, zakladajúcim členom Slovenskej psychedelickej spoločnosti www.sapas.sk
Psychedelické umenie nie je len o batike, mandalách a posvätnej geometrii. Čo sú to psychedeliká? Čo sme sa od čias hippies ako spoločnosť naučili o psychedelických látkach a ako sa zmenil náš vzťah k nim? Malo by každé (dobré) umenie meniť vedomie? Okrem vizuálneho umenia v rozhovore prebrali aj históriu užívania psychedelík, ich terapeutický a politický potenciál, či rozdielne spôsoby, ako k týmto látkam pristupujú iné kultúry.
Tento podcast rozhodne nie je návodom k psychedelickej skúsenosti. Je otvorenou diskusiou o ambivalentnom fenoméne, ktorý je súčasťou spirituálnej tradície mnohých kultúr i dôležitou ingredienciou pop-kultúry dvadsiateho storočia.
Diskutované diela Anetty Mony Chişy si môžete pozrieť tu:
http://www.chitka.info/whatswhat.html
http://www.chitka.info/urine.html
Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.