Úspešnosť otehotnenia zdravého páru je v danom mesiaci len približne 20 %. Stále viac párov má problém otehotnieť prirodzene. Ak k otehotneniu nedôjde ani po roku a viac pravidelného snaženia sa, ak k nemu nedôjde ani po odstránení zistených príčin, resp. porúch, ktoré sa iným spôsobom riešiť nedajú, párom sa odporúča podstúpiť niektorú z metód asistovanej reprodukcie.
Ako prebieha metóda IUI (intrauterinná inseminácia) a prečo je jej úspešnosť taká nízka? Prečo je vhodné opakovať ju vo viacerých cykloch po sebe? Pre ktoré páry je táto metóda vhodná? Je nutné žene pred IUI stimulovať cyklus?
Dá sa na Slovensku podstúpiť umelé oplodnenie z darovaných spermií alebo darovaných vajíčok? Je pravda, že ženy bez partnera nemajú na Slovensku nárok na umelé oplodnenie?
Čo všetko čaká ženu pred IVF (in vitro fertilizácia) zákrokom? Ako dlho trvá hormonálna stimulácia a čo znamená hyperstimulačný syndróm? Prečo je viacpočetná tehotnosť problém a kto rozhoduje o počte vložených embryí? Aká je úspešnosť IVF a podľa čoho si vybrať vhodné centrum asistovanej reprodukcie?
„Asistovaná reprodukcia IVF technikami je dnes naozaj veľmi prepracovaná, existujú tzv. protokoly liečby. Rozdiel medzi jednotlivými centrami asistovanej reprodukcie v metódach liečby nie je až taký zásadný. Dôležité je, aby sa vo vybranom zariadení pár cítil dobre, aby cítil dôveru, aby mu vyhovoval celkový prístup daného centra,“ hovorí v aktuálnej časti Gyncastu MUDr. Peter Kaščák, PhD., primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Gyncast a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Gyncast.
See omnystudio.com/listener for privacy information.