Iba 8 z 10 žien otehotnie do 12 mesiacov od prvého pokusu. Napriek dnešným poznatkom medicíny si ešte stále mnohí myslia, že problémy s otehotnením sú predovšetkým na strane ženy.

Aktuálna časť Gyncastu približuje faktory, ktoré proces otehotnenia komplikujú. Dozviete sa, kedy má žena najvyššiu šancu otehotnieť pri pravidelnom i nepravidelnom menštruačnom cykle.

Má zmysel kupovať si ovulačné testy? Akú úlohu zohráva psychika a ako môže pri problémoch s otehotnením pomôcť fyzioterapia?

Po akej dobe nechráneného pohlavného styku znamená negatívny tehotenský test problém? Podstúpiť pred plánovaním rodičovstva vyšetrenia? Kedy začať pátrať po genetickej príčine problému otehotnieť?

Oplatí sa investovať do výživových doplnkov (údajne) podporujúcich proces otehotnenia? Čo môže urobiť žena, aby zvýšila svoje šance otehotnieť?

„Ovulačný cyklus funguje najlepšie pri normálnej hmotnosti. Ženy by sa nemali hnevať, keď im povieme, že by mali schudnúť alebo pribrať“, vysvetľuje MUDr. Peter Kaščák, PhD., primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne.

Čo je to idiopatická sterilita? Prečo diagnóza endometriózy automaticky neznamená nepolodnosť?

„Medicína je aktuálne na takej úrovni, že si myslíme, že každý pár dieťa mať bude,“ dopĺňa Peter Kaščák.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Gyncast a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Gyncast.