Nie všetky tehotenstvá sa končia pôrodom vytúženého bábätka. Približne 40 % žien sa počas svojho života stretne s potratom.

Dá sa samovoľnému potratu nejako zabrániť? Keď už k nemu dôjde, ako ho možno v rámci platnej legislatívy na Slovensku vyriešiť? Aký je rozdiel medzi vyčkávacím a chirurgickým postupom? Prečo sa na Slovensku tzv. potratová tabletka zneužíva politicky?

„Klinický priebeh včasného potratu je spojený s obrazom krvácania a bolesti, neskoré potraty prebiehajú pod obrazom pôrodu“, vysvetľuje v aktuálnej časti Gyncastu MUDr. Peter Kaščák, PhD., primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne.

Prečo môže žene po potrate tehotenský test stále vykazovať pozitivitu? Naozaj sú problémom až tri za sebou idúce potraty?

„V minulosti sa odporúčalo, že keď žena potratí, pol roka by sa nemala snažiť otehotnieť. Už vieme, že medicínsky to nemá žiadne opodstatnenie,“ tvrdí Peter Kaščák.

Ktoré ženy by po potrate mali užívať heparíny? Aké je to zamĺknuté tehotenstvo? Čo znamená tehotenstvo mimomaternicové?

„Veríme v imunológiu, tá bude hrať v budúcnosti vo vysvetlení toho, prečo žena potráca, veľmi dôležitý faktor,“ dodáva Peter Kaščák.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Gyncast a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Gyncast.