„Popôrodná depresia je osamelá diagnóza. Volanie o pomoc sa tam väčšinou ani nedeje, pretože si to žena skôr necháva pre seba kvôli tomu, že priznaním by ako keby hovorila o svojom zlyhaní.“ hovorí v najnovšej epizóde podcastu naša hostka.

Neúnavná propagátorka zdravého pohľadu na svet žien pred, počas a po pôrode. Klinická psychologička, psychoterapeutka a certifikovaná dula, Hanka Celušáková. Z vlastnej praxe vie, že každá piata žena nevníma pôrod len ako pekný zážitok ale hrozí jej aj popôrodná depresia. Nechtiac zbiera traumatické príbehy z pôrodníc a otvorene hovorí, že problém nemajú ženy, ale systém. Detailne pozná a pútavo rozpráva o sociálnom tlaku na to byť dobrá mama, o nešikovných poznámkach pôrodného personálu, o potrebe matersky sa starať o čerstvé mamičky a o nástrahách zastaralých návykov ešte stále zakorenených v nás. 

„Raz som zrátala, že bežná tehotná žena, nie v rizikovom tehotenstve, na Slovensku absolvuje behom trinástich poradní 150 rôznych vyšetrení, od merania tlaku, kontroly varixov, kontroly hmotnosti, nekonečné množstvo somatických vyšetrení, ale za tých 13 poradní sa jej málokedy niekto spýta, ako sa cíti, ako sa má. A tá otázka by možno mala byť tá prvá, čo by bolo dobré položiť a rozprávať sa s tou ženou nielen o tom biologickom zvládaní jej tehotenstva, ale aj o tom psychologickom.“

 

Mgr. Hana Celušáková, PhD. (1975)
Klinická psychologička, psychoterapeutka a certifikovaná dula.
V roku 1998 ukončila vysokoškolské vzdelanie v odbore psychológia na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V rokoch 1998 – 2003 pracovala v Psychiatrickej nemocnici P. Pinela v Pezinku, kde sa venovala liečbe drogovo závislých mladistvých, gerontopsychiatrickým pacientom ako aj práci s dospelou klientelou (psychotickými pacientmi, alkoholikmi). Špecializačnú skúšku z klinickej psychológie zložila v r. 2003, absolvovala základný psychoterapeutický výcvik (PCA – Person Centered Approach) .Od roku 2009 je zapísaná v zozname psychoterapeutov SPS. Je odbornou garantkou Centra pre rodinu Kvapka v odbore klinická psychológia a psychoterapia, kde sa zameriava na podporu rodičovských kompetencií nastávajúcich rodičov, vedie kurzy prípravy na pôrod a rodičovstvo pre tehotné ženy a ich partnerov, sprevádza rodičky počas pôrodu ako dula a podporuje novú rodinu. Spolupodielala sa na projekte Štart do práce po materskej dovolenke. Psychoterapeuticky sa venuje ženám, ktoré sa vyrovnávajú s psychickými komplikáciami v súvislosti s pôrodom – reprodukčným zdravím. V rokoch 2015-19  absolvovala postgraduálne doktorandské štúdium na LF UK a je súčasťou tímu Akademického centra výskumu autizmu. Venuje sa aj publikačnej a prednáškovej činnosti.