Ako vníma pozíciu virtuálna asistentka a virtuálny asistent šéfka portálu profesia – Ivana Molnárová?

Podnikatelia aj úrady, s ktorými spolupracujeme, sa nás často pýtajú kto je virtuálna asistentka a čo robí. Gabi Revická sa spýtala, ako túto pracovnú pozíciu vníma riaditeľka portálu www.profesia.sk, Ivana Molnárová. Ani v prvom odseku nie je hlavná kľúčová fráza „Posledné tri roky sa trh práce dynamický mení a nevieme predpokladať, aké typy pracovných pozícií vzniknú a budu vznikať aj do budúcnosti,“ vysvetľuje Ivana Molnárová v úvode rozhovoru. Vzhľadom na to, že sa mnohé pracovné pozície transformovali do home office-ov a do domácností, vznikajú nové potreby na digitalizáciu. Mnohé firmy hľadajú možnosť, ako pomôcť zladiť prácu z domu a prácu z kancelárie. „Mne veľmi do toho zapadá ten nový pojem a nová pracovná pozícia virtuálna asistentka, je to v podstate novodobý pojem“, hovorí riaditeľka profesie.sk. Dodáva, že takýchto pozícii bude vznikať viac. Nie je ťažké predpokladať, aké budú požiadavky na znalosti uchádzačov o prácu. Avšak, je ťažké definovať, ako sa jednotlivé pracovné pozície budú volať. Virtuálna asistencia do tohto kontextu novodobej doby krásne zapadá, dopĺňa šéfka portálu profesia.sk.

Ako vznikol projekt virtuálna asistentka „Myslela som si, že som vymyslela niečo nové,“ spomína Gabi Revická a opisuje, ako projekt virtuálna asistentka vznikol. Do projektu E-žena roka sa prihlásila žena, ktorá už mala projekt virtuálna asistentka, ale chcela ho predať. Pôsobila v Haagu a mala klientov, pre ktorých pracovala v angličtine. Gabi spomína, že na jej internetovej stránke mala taký malý tachometer, ktorý uvádzal, koľko hodín svojim klientom ušetrila. Virtuálna asistentka bola skvelá definícia práce, ktorú pre ňu už v tom období robili rôzne ženy, z rôznych častí Slovenska. „Ráno som im zadala prácu a cez deň som si ju skontrolovala. To, že som mohla delegovať, mi ušetrilo veľmi veľa času.“

Zavedenie pojmu virtuálna asistencia V súčasnosti sa stretávame s rôznymi názvami, na ktoré sa podnikatelia pýtajú, ako virtuálna sekretárka a pod. Je bežné, že o túto prácu sa zaujímajú aj muži a preto Gabi a Niki so svojim tímom zaviedli pojem virtuálna asistencia. Je to práca, ktorú môžu vykonávať ženy na materskej dovolenke, ženy a muži rôzneho veku. Ľudia, ktorí zo zdravotných dôvodov môžu pracovať len z domu, ale aj ľudia, ktorí sa chcú naučiť niečo nové, prípadne začať podnikať.

„Administratíva je stále najzaujímavejším artiklom, či už v štátnej alebo súkromnej sfére. Spojenie onlinu a virtuálneho prostredia je len iný názov pre tú istú prácu, ktorá sa zdieľa. Mnohí sa učíme pracovať z online prostredia, aby sme ľahšie dokázali skĺbiť work-life balance, a práve virtuálne asistentky nám v tom môžu pomôcť,“ hovorí líderka portálu profesia.sk.

Virtuálna asistentka a oblasti podnikania Virtuálnu asistentku vyhľadávajú podnikatelia z rôznych oblasti podnikania. VA môže pracovať pre svadobného fotografa, v oblasti stavebníctva, realít, cestovného ruchu alebo v oblasti kníh. Vie zabezpečiť práce, na ktoré podnikateľ nemá čas a nemusia súvisieť len s prácou, na ktorú si ich podnikateľ najal. „Keď má virtuálka svoje know-how, ktoré sa jej snažíme odovzdať, tak vie aj sama pomôcť a našepkať, ako zdokonaliť pôsobenie na internete, napríklad použitím správnych kľúčových slov,“ hovorí Gabi Revická.

Ako je pracovná pozícia definovaná na portáli profesia.sk? Tento názov sa špecifikuje do názvu pracovnej pozície, čiže, ak ho chceme na profesii nájsť, hľadali by sme v kategórii, administratíva, asistenti, asistentky.