„To, že NATO definuje Rusko ako najväčšiu bezpečnostnú hrozbu pre euroatlantické spoločenstvo, je zásadná vec. Vojenským predstaviteľom tým nariaďujeme, aby zlepšili pripravenosť našej individuálnej i kolektívnej obrany proti prípadnej ruskej agresii. 

Už teraz má toho aliancia veľa k dispozícii na ochranu svojich členov; teraz sa stanovuje Rusko ako priorita a tomu sa prispôsobia vojenské plány, počty a rozmiestnenie vojakov či technika, ktorou by mali disponovať. Pripomínam, že aliancia sa pripravuje na obranu. Tvrdiť, že NATO obkľučuje Rusko, alebo sa nebodaj chystá zaútočiť na Rusko, je čistá hlúposť. 

Na to by spojenci potrebovali oveľa väčšie počty ľudí, oveľa bližšie ruskej hranici. Už pri prvom pohľade na mapu je zrejmé, že naše plány a všetky naše kroky majú obranný a nie útočný charakter,“ hovorí bývalý slovenský veľvyslanec Slovenska pri NATO a dnes poslanec NR SR – Tomáš Valášek.

Čo je a ako funguje Parlamentné zhromaždenie (PZ) NATO? Aké konkrétne dopady môžu mať v praxi rezolúcie PZ NATO a Európskeho parlamentu, ktoré označili Rusko za teroristický štát?  Čo znamená pre Slovensko, ale aj pre celú alianciu, keď NATO označilo Rusko za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu? 

Čo sú dnes v rámci nášho fungovania v NATO hlavné výzvy,  pred ktorými Slovensko stojí? A čo musíme urobiť, aby sme aj do budúcnosti udržali kontinuitu našej zahraničnej i bezpečnostnej politiky?

 

Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK expert na zahraničnú a bezpečnostnú politiku, bývalý slovenský veľvyslanec Slovenska pri NATO a dnes poslanec NR SR – Tomáš Valášek.