Každé voľby so sebou nesú vyhrotenú rétoriku. Tou sa jednotlivé strany a ich predstavitelia snažia mobilizovať voličov a vytvoriť v nich pocit urgencie, aby skutočne prišli voliť. Keďže strach, neistota a hnev sú jedny z najsilnejších emócií, tak práve na ne sa snažia niektorí politici a rovnako tak aj dezinformátori apelovať. Mnohí skĺzavajú k manipulatívnym naratívom, útokom na rôzne skupiny alebo konkrétnych politikov.

Akú úlohu hrajú politici pri formovaní predvolebnej agendy, vrátane nefaktického obsahu? Prečo predvolebnú kampaň sprevádzajú útoky na rôzne skupiny a z čoho pramení konštantné hľadanie nepriateľa? Ktoré vykonštruované hrozby sú pravidelne zneužívané ako nástroje na získavanie voličskej podpory? Z čoho vyplývajú ataky na prezidentku Čaputovú a aké motívy zahŕňajú? Akú úlohu hrá v predvolebnej kampani dehumanizácia LGBTI komunity či téma migrácie?

Ako dané naratívy zapadajú do rétoriky zameranej proti EÚ či proti štátnym inštitúciám? Aké hlavné trendy a naratívy dnes téma sexuálnych menšín obsahuje? Líši sa komunikácia témy LGBTI komunity naprieč rôznymi sociálnymi sieťami s ohľadom na sentiment a úroveň toxicity? Ktorí aktéri dlhodobo šíria naratívy o údajných útokoch LGBTI na tradičné zažité hodnoty a čomu môže táto predstava napomáhať? Ako na tému reagujú politici, predstavitelia cirkvi či mediálne známe osobnosti?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytičkou Asociace pro mezinárodní otázky v Prahe Nikoletou Nemečkayovou.

Podcast vznikol s podporou Open Information Partnership.