Časť politickej scény sa dnes snaží oživovať národné mýty. Aj súčasná diskusia v spoločnosti ilustruje, že nemáme uchopený náš vzťah a pochopenie štátnych a národných symbolov. Zároveň to ukazuje, ako sa dajú národné symboly zneužívať a aké slabé historické povedomie máme.
Z akých faktorov majú podľa prieskumov Slováci strach a ako to vplýva na ich rozhodovanie či vnímanie problémov? Čo tento fenomén strachu naprieč populáciou umožňuje extrémistom či populistom v politike? Z čoho vyplýva citlivosť Slovákov na svoju identitu či národné symboly? Akými spôsobmi by dnes mohli kultúrne inštitúcie ako Matica slovenská budovať moderné vlastenectvo?
Z čoho pramení zneužívanie Slovenského národného povstania pre budovanie mýtov? Ako sa k udalosti stavajú politici inklinujúci ku krajnej pravici? Prečo dnes dochádza k relativizácii historických udalostí? Prečo dnes sledujeme hlbšiu radikalizáciu pronárodne orientovaných voličov a v čom sa môže odrážať? Aké príklady vyprázdňovania kľúčových pojmov dnes nachádzame v politike? Prečo politici posilňujú dezorientáciu voličov v základných termínoch?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s Jurajom Rizmanom z organizácie Post Bellum.
Podcast vznikol s podporou Open Information Partnership.