Ukrajincov žijúcich pod ruskou paľbou zrejme neupokojili slová, ktoré si cez víkend vypočuli od indonézskeho ministra obrany, podľa ktorého sú reakcie na vojnu príliš emotívne a že Ázia zažila aj krvavejšie vojny.

Na Kyjev v poslednom týždni dopadali bomby, ktoré zabíjali aj deti, kým minister prednášal návrh, ako by mala okolo súčasnej frontovej línie vzniknúť demilitarizovaná zóna, a o osude Rusmi okupovaných oblastí by sa malo uskutočniť referendum.

Nešlo o nič, čo by už Ukrajinci nepočuli, a o nič, čo by neodmietli s tým, že prvým krokom musí byť stiahnutie ruského agresora a to zrejme nebude možné bez toľko očakávanej protiofenzívy. Aj tento týždeň pokračovali špekulácie, kedy sa začne. Rusi tvrdia, že sa tak už cez víkend stalo.

Najdôležitejšia správa posledných dní však prišla v utorok ráno, keď sa do sveta dostali zábery zničenej Kachovskej priehrady na rieke Dneper. Táto udalosť môže zmeniť situáciu na budúcom bojisku, no najmä ovplyvní tisíce ľudí, ktorí budú musieť ujsť pred valiacou sa vodou.

Počúvate Ukrajinský spravodaj, súhrn toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine. Text napísal Matúš Krčmárik, nahovorila ho Jana Maťková.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ [email protected]⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Odoberajte aj denný newsletter⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ SME.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ s najdôležitejšími správami na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/brifing⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Ukrajinský spravodaj a Dobré ráno.