📣 OZNAM: Staňte sa sponzorom tohto podcastu, ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠tu nájdete viac informácií aj štatistiky⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠[email protected]⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.


V tomto roku sa 900-tisíc ľudí a desiatky tisíc firiem rozhodli prispieť na chod neziskového sektora. Dohromady sa cez dve percentá dane vyskladali na rôzne aktivity sumou 93 miliónov eur. O peniaze sa uchádzalo niečo cez 18-tisíc mimovládok.

Mnohé z nich svojou prácou doslova nahrádzajú štát. Starajú sa o seniorov, chorých, ľudí v núdzi či ohrození, o voľný čas detí, kultúrne
pamiatky alebo demokraciu, boj s totalitnými myšlienkami či občiansku spoločnosť a komunity. Iniciatíva 2% – Pomáhame spolu vypočítala, že od roku 2002 sa daňoví poplatníci na tieto činnosti vyskladali sumou jedna miliarda eur.

Dnes sú však zástupcovia a zástupkyne neziskového sektora vo veľkej neistote. Minister práce Erik Tomáš totiž hľadá stovky miliónov na bonusové dôchodky a navrhuje, aby sa rodičovský dôchodok financoval práve z dvoch percent daní. Ľudia by mali na výber – neziskovka alebo rodič.

Po kritike upresnil, že ušľachtilým mimovládkam vláda pomôže. Nešpecifikoval, ktoré to sú, no napríklad spomínaná iniciatíva to kritizuje a dodáva, že diskriminácia mimovládok na základe predmetu ich činnosti či subjektívneho rozhodnutia o ich “ušľachtilosti” je v každej demokratickej spoločnosti absolútne neprijateľná. Dotačné schémy, ktoré už dnes existujú a nepokrývajú všetky výdavky, môžu napáchať v zabehnutom systéme neodvratné škody.

Nikola Šuliková Bajánová sa pri tejto príležitosti porozprávala s riaditeľom Depaul Slovensko Jozefom Kákošom. Depaul sa stará najmä o ľudí bez domova. Aj keď sa dá ich práca vyhodnotiť ako ušľachtilá a to či už cez optiku ministra Tomáša alebo bez nej, aj ich celá situácia veľmi znepokojuje.


Podcast Ekonómia ľudskou rečou moderujú Martin Lindák a Nikola Šuliková Bajánová a prináša ho portál ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠skpodcasty.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Sledujte Ekonómiu ľudskou rečou na YouTube⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.

Sledujte skpodcasty.sk na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Instagrame⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ alebo ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Facebooku⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.