Napriek tomu, že aj pôrodníctvo sa vyvíja a moderná medicína niekedy dokáže zázraky, predčasný pôrod je spolu s preeklampsiou jeden z najväčších problémov pôrodníctva.

„Keď sa dá a nie je ohrozené zdravie plodu a matky, treba predčasnému pôrodu zabrániť, ak je to čo i len trochu možné. Každý získaný deň v tehotnosti je dobrý. Nie je pravda, že je lepšie, ak sa dieťa narodí v siedmom a nie v ôsmom mesiaci,“ hovorí MUDr. Peter Kaščák, PhD., primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne.

V prvej časti druhej série Gyncastu sa tiež dozviete, že predčasný pôrod nie je indikáciou k automatickému vykonaniu cisárskeho rezu a že nariadiť ženám pokoj na lôžku pri hroziacom predčasnom pôrode bol jeden z omylov, ktorého sa pôrodníci v minulosti dopúšťali. Pôrod nezastaví ani podávanie magnézia či zašitie krčka maternice (serkláž).

Má sa žena cítiť zodpovedná, ak začne rodiť predčasne? Môže predčasný pôrod vyvolať pohlavný styk? Sú ženy po umelom oplodnení ohrozené predčasným pôrodom viac? Kedy možno predčasný pôrod ešte zastaviť? Ak už žena niekedy predčasne porodila, hrozí jej predčasný pôrod aj pri ďalších tehotenstvách?

„V skupine predčasne narodených detí je úloha neonatológie nenahraditeľná a nezastupiteľná. Vývoj, ktorý sa udial na tomto poli za posledné roky je obdivuhodný a vďaka nemu majú aj predčasne narodené deti šancu na normálny zdravý život,“ hovorí primár Peter Kaščák.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Gyncast a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Gyncast.