Porodiť medzi 38. a 42. týždňom znamená porodiť v termíne. Niekedy sa však telo matky, resp. telo dieťaťa, na pôrod nepripravia a pôrod sa sám od seba nespustí – treba pristúpiť k vyvolávanému pôrodu. Vyvolať pôrod je potrebné aj z ďalších dôvodov.

MUDr. Peter Kaščák, PhD., primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne tieto dôvody špecifikuje a hovorí aj o vyvolávanom pôrode z dôvodu prenášania.

„Vyvolanie pôrodu musí mať svoj dôvod. Niekedy sa pôrod začne vyvolávať na pôrodné cesty, ktoré vôbec nie sú pripravené. Našou prehnanou aktivitou zbytočne celý proces komplikujeme. Pôrod by sa nemal vyvolávať z neindikovaných dôvodov. Teda, že sa mi páči dátum, alebo slúži ten ktorý lekár,“ dopĺňa primár Kaščák.

Je pri prenášaní ohrozený plod alebo matka? Kedy je možné začať pôrod vyvolávať vzhľadom na odhadovaný termín pôrodu? Ako dlho môže proces vyvolávania pôrodu trvať?

V aktuálnom Gyncaste sa dozviete, či žena pri vyvolávaní pôrodu zostáva hospitalizovaná, čo znamená príprava na vyvolávanie pôrodu a kedy je možné pustiť plodovú vodu. Primár Kaščák v tejto súvislosti vysvetlí aj úlohu prostaglandínov a zoznámi vás s rizikami vyvolávaného pôrodu.

Kedy je možné vyvolávaný pôrod označiť za úspešný? Je pravda, že vyvolávaný pôrod môže trvať dlhšie a je viac bolestivý? Môžu ženy pri vyvolávanom pôrode odmietnuť podávanie oxytocínu?

„Niekedy musíme pôvod vyvolať skôr. Pôrodom sa totiž veľa tehotenských komplikácií vyrieši,“ hovorí primár Peter Kaščák. O aké dôvody ide? A ako sa pristupuje k vyvolaniu pôrodu pri odumretom plode?

_

Podporte podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcasty

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing

Ďakujeme, že počúvate podcast Dobré ráno.