“Príroda je stredobodom môjho života už od malička, všetko čo robím, smeruje k ochrane prírody. O klimatickej kríze som čítal aj v 90-tych rokoch, vtedy to boli skôr výstrahy a nejako som to úplne až tak vážne nebral. Pretože stále som vnímal, že priame ničenie prírody, to je to, čo je dôležitejšie v ohrození biodiverzity.
Ale v súčasnosti už tie vplyvy je stále vidno viac. Napríklad v riekach. Tým, že sa trochu oteplí, zmení sa teplota vody. A čím je voda teplejšia, tým je tam menej kyslíka a máme oblasti, kde boli pstruhy alebo lipne a už tam nie sú, pretože v tej vode je menej kyslíka a viac živín. A jednoducho tie ryby tam nie sú,” hovorí ekológ, aktivista, režisér, autor kníh o ochrane prírody a politik z mimoparlamentnej strany SPOLU Erik Baláž.
Aký význam má biodiverzita pre reguláciu klímy? A ako to celé funguje – ako nám biodiverzita pomáha zmierňovať klimatickú krízu?
Ako je uhlík uložený v prírode a prečo je to dôležité? Čo sa stane, keď to narušíme? Prečo z hľadiska záchytu uhlíka nefunguje, keď prales nahradíme plantážou?
Ktoré sú najohrozenejšie ekosystémy na Slovensku a ktorý živočích z našej prírody by mohol byť ekvivalentom pre obraz ohrozeného bieleho medveďa z ľadovej kryhy?
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik Klímapodcastu a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate Klímapodcast.